2006. március. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. március. 22. 19:14 Nemzetközi gazdaság

G8-as pálfordulás energiaügyben

"Arra a következtetésre jutottunk, sok ország számára elengedhetetlen az atomenergia fejlesztése.

"Arra a következtetésre jutottunk, sok ország számára elengedhetetlen az atomenergia fejlesztése. A nukleáris erőművek építése nem áll ellentétben a környezetvédelem érdekeivel" - jelentette ki Viktor Hrisztyenko orosz energiaügyi miniszter a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G8-as csoport energiaügyi minisztereinek múlt csütörtöki moszkvai tanácskozása után. Egyetértett vele amerikai kollégája, Samuel Bodman is, aki szerint Washington örömmel tapasztalja, hogy egyre több országban születik újjá a hosszú ideig tetszhalott állapotban lévő atomenergia-ipar.

Az amerikai és orosz miniszter nyilatkozata fordulatot jelent a G8 politikájában, hiszen a nyolcak tavalyi, skóciai tanácskozásán a résztvevők inkább a megújítható energiaforrások fejlesztésére helyezték a hangsúlyt. Oroszország számára meghatározó fontosságú az energiaellátás kérdése - a világ legnagyobb gázexportőre, illetve második legnagyobb olajszállítója bejelentette: a júliusi szentpétervári G8-as csúcson a nemzetközi terrorizmus elleni harc, illetve az oktatás mellett a világ országainak energiabiztonsága lesz a legfontosabb napirendi pont.

Moszkvai értesülések szerint az orosz vezetők Szentpéterváron átfogó javaslatot tesznek arra, véleményük szerint miképpen lehet szavatolni az energiaimportra szoruló államok ellátását. A részletekről egyelőre csak annyit tudni, Moszkva elsősorban új vezetékek építésével, az energiaipari létesítmények védelmének fokozásával, illetve a tranzitállamok engedély nélküli energiavételezése elleni fellépéssel igyekszik növelni az importőrök biztonságérzetét. Az engedély nélküli energiavételezés ügye kisebb vitát kavart az amerikai és orosz résztvevők között. Oroszország egyértelműen Ukrajnát tette felelőssé, amiért januárban kétszer is megcsapolta a területén át Nyugat-Európába tartó gázvezetékeket, az amerikaiak szerint Moszkva is felelős, mert politikai célokra használta monopolhelyzetét.

Nézeteltérés alakult ki az orosz segítséggel megvalósuló iráni atomprogram megítélésében is. Bodman számára egyértelmű, hogy Teherán atomfegyver kifejlesztésére akarja felhasználni az orosz segítséggel épülő busheri erőművet. Moszkva szerint viszont senkinek nincs joga megakadályozni, hogy egyes országok - biztonsági garanciák megadása után - békés atomprogramba kezdjenek.

Az orosz környezetvédők azonnal tiltakoztak a G8-as hangsúlyváltás ellen. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet helyi csoportja veszteséges, a társadalom számára elfogadhatatlan és környezetszennyező technikának nevezte az atomipart.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.