2009. október. 28. 00:00 HVG Utolsó frissítés: 2009. október. 28. 17:58 Monitor

Tárnatárlat

Emlékkiállításon idézik fel az egy éve autóbalesetben elhunyt Jörg Haider szélsőjobboldali politikus alakját a klagenfurti bányamúzeumban.

„Eszembe sem jutott, hogy a múzeumot, ahol Jörg Haider halálának első évfordulójára emlékkiállítást rendeztünk, azért fogják megszólni, mert a második világháborúban olasz hadifoglyokkal ásatták ki a légvédelmi bunkert, amelyet anno a véreskezű náci tartományi körzetvezető, Friedrich Rainer is igénybe vett.” Így mentegetőzött az eddig nem különösebben híres klagenfurti bányamúzeum igazgatója a január 26-áig látható tárnatárlat megnyitóján. A bemutató Jörg Haider, az autóbalesetben tavaly októberben szörnyethalt politikus családi életét, tartományvezetői tevékenységét és a tragikus balesetet tárja a közönség elé, kerülve az egész életében megosztó politikus pályafutásának vitatott elemeit.

A köztudottan nácipárt-tag Haider szülők fényképét kitették a falra, azzal a kommentárral, hogy az akkori osztrák apák generációjára általában jellemző volt a Hitler-imádat. Angyali gyermekként látható a kis Jörg, akinek aprócska cipőjét, hintalovát meg is lehet érinteni. Kiállították az ő és a felesége esküvői ruháját, számos fotón kislányaival látható rajongó apaként, és ott a számtalan képi bizonyíték arra, hogy Karintia népe is mennyire rajongott a jövőbe látó, mindenkivel szót váltó politikusért. Akit a dalai láma vagy a világhírű osztrák színész, Maximilian Schell egyaránt megtisztelt társaságával. Hogy Haider és csapata miatt az EU egy fél évig szankcióval büntette Ausztriát, arról nem esik szó. De az is csak apró betűs hír volt, hogy vagy negyvenen – igaz, csak álarc mögé bújva – tüntettek a kiállítás megtartása ellen.

Ami nem illik az idillbe, az kimaradt. Így például drámai temetési képek, koszorúerdők láthatóak, de nem tették közszemlére a klagenfurti ügyészi vizsgálat végeredményét, amely egyértelműen kimutatta, hogy a politikus nem egyszerűen alkoholt fogyasztott a baleset éjszakáján, hanem szinte az eszméletlenségig részeg volt. Ezt a nyers verziót a karintiaiak többsége az első perctől kétkedve fogadta; inkább azt gyanította, hogy merényletet hajtottak végre a modern Robin Hood, a kisemberek védelmezője ellen. Maga a Haider család is rájátszott a gyilkossági verzióra, ezért telt el majdnem két hónap a halál és a temetés között. Mára a Lambichl nevű falucska és a határában lévő útkanyar, ahol a baleset történt, kegyhellyé nemesedett, Haider fotójával díszített piros üvegcsékben égnek az emlékmécsesek. Az évfordulóra egy imahelyre emlékeztető, négy szentképpel ékesített házikót is emelt a tartomány vezetése, amely a rövidesen Haider nevét megkapó bányamúzeum 40 ezer eurós kiállítását is finanszírozta. A kétnapos ünnepségsorozaton nem volt fotós, aki a halálkanyarban ne vette volna észre azt a Haider-hívőt, aki a karjára tetováltatta a „vezér” képét.

Haider egy év alatt legendává vált, Karintia őrangyalává, aki anno készpénzt osztott a népnek, akiért emlékmisét tartanak, akinek már a szentté avatását is kezdeményezte egy imaközösség. A templomi megemlékezésen a Haider által 2005-ben alapított – a lényegében csak Karintiában meghatározó, a jobboldali FPÖ-ből kiszakadt – BZÖ párt vezetői tündököltek, egyenruhára emlékeztető népviseletükben. Hogy Haider elszakadt az által korábban a hatalomig vitt FPÖ-től, arról nem történt említés, a kegyelet jegyében az ellenséggé vált egykori párttársak is ájtatosan emlékeztek az „ő Jörgjükre”.

Nem csupán az áhítatnak, a virágzó kegytárgybiznisznek sem tett jót az a 31 esztendős klagenfurti pincér, bizonyos René, aki egy nappal az évforduló előtt a német Bildnek mesélt arról, hogy nyolc évig volt Haider szeretője. Eddig rejtőzött, hiszen a politikus biszexualitását titkolni kellett – mondta. Vallomását követően a fiatalembert szitkozódó, fenyegetőző levelek árasztották el, nappal nem is meri elhagyni a lakását.

Az eBay online piacon virágzik a Haider-tárgyak árverése, legyen szó emlékérmekről, sporteszközökről vagy a politikus autogramjáról. Kapható cd Haider kórusdalaival, dvd választási fellépéséiről. Mióta meghalt, két könyvet is írtak róla, az első már egy hónappal a halála után kijött, és jó ideig vezette az osztrák bestsellerlistát. A második az autóbalesetet „változtatta” merényletté. Rekordpéldányszámban kel el a News című bulvárlap is, amikor a Haider-sztorit teszi – egy éven belül immár negyedszer – a címlapjára.

A gyász napjait kissé elcsúfította, hogy kiderült: a tartományi tulajdonú HypoAlpenAdria Bankért a Bayerische Landesbank 400 millióval többet fizetett a nyilvánosságra hozott vételárnál, amikor a pénzintézetet privatizálták. A pénzből a híresztelések szerint jutott a BZÖ-nek és első emberének is. De Haidernek soha nem ártottak, és ma sem ártanak a botrányok, leleplezések. Zseniális kommunikátor volt, aki még ma is azt az illúziót kelti a híveiben, hogy tartoznak valahová – vélik szociológusok. A karintiai önkormányzat hamarosan dönt arról, hogy Klagenfurtban teret és hidat is elnevez az 58 esztendősen elhunyt politikusról.

FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS