2008. április. 02. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. április. 02. 17:27 Monitor

Állathatározó

A medvefélék családjába tartozó óriáspanda a világ egyik legkedveltebb állata, amelyet a World Wildlife Fund (WWF)...

A medvefélék családjába tartozó óriáspanda a világ egyik legkedveltebb állata, amelyet a World Wildlife Fund (WWF) környezetvédelmi szervezet is a jelképévé választott. A bambuszmedvének is hívott panda Kína három tartományában, Szecsuánban, Kanszuban és Sanhsziban él, vastag fehér bundája van, amit fekete foltok tarkítanak - különösen jellemző a fülén lévő és a szeme körüli. Magasságuk elérheti a 170-190 centimétert, a súlyuk pedig nőstényeknél a 100, hímeknél a 120 kilogrammot. Medvetársaival ellentétben nem alszik téli álmot, és akár napi 16 órán keresztül táplálkozik bambuszlombbal. Annak ellenére növényevő, hogy gyomra és bélrendszere a ragadozókéhoz hasonló. Ezért képtelen megemészteni a cellulózt, így napi 9-14 kilogramm bambuszhajtást is megeszik, hogy elegendő fehérjéhez és más tápanyaghoz jusson. A táplálkozásban a hatujjú mancsán található, a többi öttől elütő álhüvelykujj segíti, amivel könnyebben meg tudja ragadni a bambusz szárát. A pandakölykök 97-180 napig tartó vemhesség után születnek, alig 100 grammosak és 8 centiméteresek, kezdetben vakok és szinte csupaszok. Anyjuk 9 hónapig szoptatja őket, a szemük 45 naposan nyílik ki, 75 nap után kezdenek el járni és 18-24 hónaposan válnak önállóvá. A statisztikák szerint életük 98 százalékát evéssel vagy alvással töltő pandák vadon 15, fogságban akár harminc évig is elélhetnek.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.