2008. január. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. január. 23. 17:16 Monitor

Pekingi tumultus

A pekingi kórházak túlzsúfoltságának okairól és a tarthatatlanná vált helyzet kezelésére bevezetett új ellátási...

A pekingi kórházak túlzsúfoltságának okairól és a tarthatatlanná vált helyzet kezelésére bevezetett új ellátási rendszerről kérdezte a HVG Hszie Csi-min nyugdíjas nőgyógyász asszonyt.

HVG: Miért váltak képtelenné a pekingi közkórházak a betegek ellátására, és hogyan próbálnak enyhíteni a helyzeten?

H. Cs.: Régebben, amikor szinte minden kínai valamely állami gyár vagy intézmény alkalmazottja volt, automatikusan a munkaadó saját kórházában kapott ellátást. A kilencvenes évekre azonban sokan kikerültek ebből a rendszerből, így az emberek a jó hírű, nagy közkórházakba kezdtek járni. Ráadásul rengetegen jönnek Pekingbe vidékről, és ha megbetegszenek, ők is csak ezekbe a kórházakba kerülhetnek. A fővárosi önkormányzat ezért pár éve létrehozott egy területi rendelőintézet-hálózatot a járóbeteg-ellátásra és a krónikus betegségek - mint például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás - kezelésére.

HVG: Ezekben a rendelőintézetekben azonban helyben kell fizetni a vizsgálatokért, kezelésekért. Ezt mindenki megengedheti magának?

H. Cs.: Természetesen nem, ezért tavaly szeptemberben a főváros egy új egészségbiztosítási rendszert is bevezetett a gyerekek és idősek számára. E szerint a családok évi 50 jüant - mintegy 7 dollárt - fizetnek be egy gyerek után, amihez a kormány ugyanennyit tesz hozzá. Ennek fejében 650 jüanig ingyen kapnak ellátást, magasabb kezelési költségnél pedig a szülőknek ki kell fizetniük a keretösszeg fölötti részt, aminek a 70 százalékát aztán visszaigényelhetik. Az időseknél a díj és az ingyenességi limit is az előbbi duplája. Az idén Peking a munkanélkülieket akarja ugyanígy biztosítani.

HVG: Hogyan változott az utóbbi években a gyógyítás költsége?

H. Cs.: Drága az ellátás, mivel a piacgazdaság megjelenésével Kínában az egészségügyben is mindenki a pénzt kezdte nézni, nem azt, hogy hogyan gyógyítson. Az orvosok és a kórházak is elsősorban a profitszerzésre figyelnek. Mostanában szerencsére kezd megváltozni a helyzet, és újra fontos szempont a szakmai morál.

RÉVÉSZ ÁGOTA / PEKING