2007. április. 11. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 17:32 Monitor

Sürgősségi belátás

Áprilisi tréfának is hihették egyesek, de kiötlői nem annak szánták: e hónap elejétől immár napi 5 euró kórházi...

Áprilisi tréfának is hihették egyesek, de kiötlői nem annak szánták: e hónap elejétől immár napi 5 euró kórházi ápolási díjat (maximum tíz napig), míg a kisebb - kórházi beutalást nem igénylő - műtétekért 10 eurót kell fizetniük Portugáliában a betegeknek. Ezzel megszűntek az utolsó ingyenes egészségügyi szolgáltatások, míg a már eddig is fizetős egyéb orvosi ellátások díja tovább emelkedett. A sürgősségi ellátásért felszámolt díj 7,75-ról 8,75 euróra nőtt, a háziorvosi ellátásban mostantól 2 helyett 2,10 euró lesz a vizitdíj, és emelték a laboratóriumi vizsgálatokért fizetendő összegeket is.

Az intézkedések óriási felzúdulást keltettek, alkotmányosságukat még a kormánypárti szocialisták közül is többen megkérdőjelezték. Az alaptörvény ugyanis az állampolgári jogon járó és a szociális helyzetet figyelembe vevő, ingyenességre törekvő (tendencionalmente gratuito) egészségügyi ellátásról szól. "Az ingyenességre törekvő egészségügyi ellátás immár általánosan fizetendővé válik" - figyelmeztetett a Deco fogyasztóvédelmi szervezet.

A vádakra válaszolva az egészségügyi tárca illetékesei bejelentették: garantálják, hogy senki nem marad ellátatlanul, az új díjak megfizetése alól ugyanis a betegek több mint 50 százaléka mentesül. Nem fizetnek a terhes anyák, a gyermekek 12 éves korig, a munkanélküliek, a kisnyugdíjasok, valamint a minimálbéren (403 euró) lévők és az annál kisebb jövedelemmel rendelkezők. Mentességet kaptak a rendszeres véradók, a tűzoltók és a súlyos betegségekben (például AIDS, tbc, cukorbetegség, tüdőbaj, elmebetegség, drogfüggőség) szenvedők is.

Az új díjakból a kormány évi 9 millió euró pluszbevételre számít, ami csak csepp a tengerben a 8,5 milliárdos egészségügyi kiadásokhoz képest. A tárca nem is pénzügyi okokkal, hanem azzal igyekezett indokolni a betegek megnövekedett terheit, hogy így kívánják elriasztani azokat, akik megfelelő indok nélkül orvoshoz fordulnak vagy sürgősségi szolgáltatásokat vesznek igénybe. Egy szó, mint száz: tudatosítani akarják az emberekben, hogy semmi sincs ingyen.

A reform következő lépése a sürgősségi ellátás átszervezése lesz, ami több kórház sürgősségi osztályának a bezárásával, valamint hetven - 24 órás ellátást biztosító, de éjszakánként tíz betegnél kevesebbet fogadó - egészségügyi intézményben az éjszakai ügyelet megszűnésével járna. Ez utóbbit azzal indokolták a terv kidolgozói, hogy a néhány beteg érdekében fenntartott éjszakai ügyeletnek a nappali betegek ellátása látja a kárát, az orvoshiányban szenvedő országban ugyanis a lakosság 20 százalékának nincs körzeti orvosa. Emellett a sürgősségi ellátások központosítása jobb felszereltséget és szakszerűbb orvosi ellátást tenne lehetővé.

A tervezett intézkedés azonban akkora felháborodást váltott ki, hogy Antonio Correia de Campos egészségügyi miniszter kénytelen volt visszakozni. Főként a városoktól távol élők sérelmezték, hogy megszűnhet a számukra egyedül elérhető egészségügyi ellátás, így a miniszter most az érintett önkormányzatokkal egyezkedve keresi a megoldást. Amíg közös nevezőre nem jutnak, több bezárásra ítélt szolgáltatás tovább működhet, és Correia de Campos ígéretet tett három helikopter, valamint hetven mentőautó beszerzésére is.

Az egészségügyi miniszter tavaly már túlélt egy nagy tiltakozási hullámot, amikor a szülészeti ellátás átszervezése során bezártak több kisebb, nem megfelelően felszerelt szülőotthont. A közfelháborodás ellenére végrehajtott átszervezés eredményei inkább pozitívak, ámbár az is igaz, hogy három csecsemő a mentőkocsiban - vagy még a mentő odaérkezése előtt - született meg, mert messze volt az immár jól felszerelt kórház. Bár az egészségügy eddig is "miniszterbedaráló" tárcának számított, Correia de Campos népszerűtlensége rekordokat dönt. A költségvetési hiány diktálta megszorítások ellenére 47 százalék körüli népszerűségnek örvendő kormányban ő a legnépszerűtlenebb, mélyen alulmúlva az oktatásügyi minisztert. És még hátravan a gyógyszertárakkal megvívandó küzdelem. A gyógyszerek patikán kívüli árusítása már megvalósult, de még folynak a viták a tervezett további patikaliberalizáció részleteiről.

MUHARAY KATALIN / LISSZABON

hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.