A szigetelés trükkjei
Ha a hő egyszer bejut a fűteni kívánt házba, már csak azon kell igyekezni, hogy ki ne szökjék onnan.
Ha a hő egyszer bejut a fűteni kívánt házba, már csak azon kell igyekezni, hogy ki ne szökjék onnan. A jó szigetelés - hívják föl a figyelmet a szakemberek - a lehető legjobb befektetés: ha valakinek nem futja a modern építési és hőtechnika megannyi vívmányára, ez az a lépés, amivel az energiaspórolás terén a legmesszebbre jut. Az amúgy is egyre jobb hőszigetelésű téglákra ma már sokan akár 20 centis hőszigetelő réteget - valamiféle habosított műanyagot vagy kőzetgyapotot - helyeznek. A piac egyik újdonsága a grafitszemcsékkel spékelt polisztirol. A grafitszemcsék ugyanis, mint megannyi aprócska tükör, visszaverik a hőt, s így a hőszigetelés még perfektebbé válik.
Az elszökő hő több mint fele amúgy sem a falakon, hanem az ajtókon, ablakokon át távozik az épületekből. A nyílászárók az utóbbi években rengeteget változtak. Nem is olyan régen még nagy szám volt a kétrétegű üveg, amelyben két üveglap közül kiszivattyúzzák a levegőt, és argonnal vagy más csekély hővezetésű gázzal töltik ki a teret, ekképpen csökkentve a hővezető képességet. Az új építésű házaknál ma már a háromrétegű üvegezés sem megy ritkaságszámba. Míg a hagyományos ablakok négyzetméterenként 2-3 wattnyi hőenergiát is átengednek, a modern termoüvegek mindössze 0,7-1,1 wattot. Ha az üveg felszínére valamiféle fém gőzölésével láthatatlan hőtükröt visznek föl, s az üveglapok befogását fémprofilok helyett műanyag peremekre bízzák, ez a mutató akár 0,3-ra is leszorítható. Ami azt jelenti, hogy az ablakokon kevesebb hő szökik ki, mint a hagyományos falon.
Mivel a modern ablakok jól is zárnak, az épületek hagyományos "lélegzése" a nullával válik egyenlővé, kevés lesz az oxigén, és megjelenhet az épületben egy jó öreg ellenség, a penész. Mesterségesen kell hát szellőztetni, de hogy a fürdővízzel ne öntsük ki a gyereket, vagyis hogy a légmozgással ne engedjük ki a meleget a szabadba, új trükkre van szükség. Az úgynevezett hőcserélős szellőztetéssel elérhető, hogy a beáramló friss levegőt a távozó használt fölmelegítse. A szellőztetésnek ez a módja további problémákat is megold: a kinti, esetleg poros, pollenes levegő megszűrhető általa, a friss légáram pedig vezethető a szobákba, onnan a mellékhelyiségekbe, azokból pedig a szabadba - vagyis így a kellemetlen szagoktól is meg lehet szabadulni.