2007. június. 27. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. június. 27. 17:43 Trend

Bebetonozva?

Az ügyfelek megnyeréséért folyó élénk reklámkampány tükrében szinte hihetetlen, de harmadik éve változatlan a banki...

Az ügyfelek megnyeréséért folyó élénk reklámkampány tükrében szinte hihetetlen, de harmadik éve változatlan a banki méretrangsor első harmada. Helycserét először a 10. pozícióban láthatunk: a gázpedálját padlóig nyomó (30 százalékkal növekvő) Citibanknak sikerült megelőznie a növekedésében kissé megtorpant FHB Földhitel- és Jelzálogbankot. Az OTP Bank 25 százalékos növekedésével nemcsak megőrizte aranyérmes helyezését, de - először a magyar bankrendszer 1987 óta íródó újkori történetében - még növelte is piaci részesedését, így megint jócskán a piac ötödét jelentő határpont fölé tornázta magát. Pedig a nagybankok többsége alaposan rástartolt: az UniCredit Bank (korábbi nevén: HVB) 29, a CIB Bank és a Raiffeisen Bank 27, a Budapest Bank pedig 24 százalékkal növelte mérlegfőösszegét. Ám úgy tűnik, hiába a nagy tülekedés, az első helyek még be vannak betonozva. A régóta ezüstérmes K&H Bank növekedése hiába torpant meg tavaly, egyelőre egyik versenytársának sem sikerült leköröznie - talán a CIB és az Inter-Európa Bank (IEB) házassága sodorhatja majd hátrébb.

A méret szerinti rangsor alsóbb fertályán valamivel nagyobb volt a mozgolódás. A legnagyobb dobás az Ella Bank nevéhez fűződik: ügyfélhiteleit megduplázva 84 százalékkal növelte összes eszközét, amivel a 25. helyről a 19.-re tornázta föl magát. A nagy svungot vett Commerzbanknak viszont csak a helyben maradáshoz volt elegendő mérlegfőösszegének kétharmados növekedése. Nem minden bank játszik a növekedésre: az ING Bank private banking üzletágát leépítve zsugorodott össze, a WestLB Hungária megfelezte ügyfélhiteleit, az ÁÉB Bank pedig a Magyarországi Volksbanknak adta el tokkal-vonóval (azaz ügyfelekkel, fiókokkal és munkatársakkal) lakossági üzletágát. A magyar bankszektor tőkeereje jó negyedével bővült, ami az előremenekülés jeleként fogható fel, mert a felduzzasztott saját tőke lehetővé teszi a hitelexpanziót, egyszersmind biztonsági övként szolgál a hitelezési veszteségek okozta vészhelyzetekben.

A legtöbb profitot tavaly is az OTP Bank tette zsebre, a bankszektor nyereségének fele nála és két belföldi leányánál (OTP Jelzálogbank, Merkantil Bank) képződött. Húszmilliárd forint feletti adózott eredményt produkált a Raiffeisen, a CIB és az Erste, és csak hajszállal maradt el e határtól az UniCredit és az MKB Bank. A K&H lemaradása mögött a hitelportfólió teljes körű átvizsgálása következtében duplájára nőtt értékvesztések és céltartalékképzések állnak, köztük a bank Kulcsár-ügyben elhíresült brókercége, az Equities miatt félretett további céltartalékok és a Transelektro csődje miatt elszenvedett veszteség. A nagyok közül az MKB, a CIB és a Raiffeisen, a kisebb méretű bankok körében a Merkantil Bank, a Volksbank és az IEB növelte legnagyobb mértékkel eredményét.

Az eszközarányos jövedelmezőségi rangsort tavaly a lakossági folyószámlák mintegy felével rendelkező és a lakossági hitelezésben is kimagasló pozícióban lévő OTP Bank vezette. A piacvezető banknak sajátos a jövedelemszerkezete: díj- és jutalékbevételei kamatjövedelmének 70 százalékát is elérik (a bankszektor többi részében ez az arány alig 15 százalék), ami abból fakad, hogy még mindig nála összpontosul a folyószámlák, a bankkártyák és az ATM-ek jelentős része. Így állhat elő az a helyzet, hogy miközben a bank a betétek 22 és a hitelek 12 százalékával rendelkezik, a bankszektor díj- és jutalékbevételeinek 63 százalékát gyűjti be.

A banki eredmények fő bázisát jelentő kamatjövedelem már valamivel egyenletesebben oszlik meg: bár a szektor által összességében bezsebelt 707 milliárd forintból 203 milliárd az OTP Bankhoz ment, ami eszközarányosan 4,5 százalékos kamatmarzsot jelent, a legnagyobb, 17,5 százalékos marzzsal az áruhitelezésben jeleskedő Magyar Cetelem Bank működik, de a Citibank, a Merkantil Bank és az ING 5-6 százalék közötti kamatrése is meghaladja a piacvezetőét. Ennek köszönhető, hogy ez utóbbi bankoknak is kiemelkedő az eszközarányos jövedelmezőségük. A befektetett tőke megtérülését tükröző sajáttőke-arányos jövedelmezőség már más képet mutat: átlag fölötti mutatójú a Citibank, a Cetelem, az Ella, az FHB, az OTP, a Merkantil Bank, a Raiffeisen, az IEB, a CIB, az Erste és az UniCredit Jelzálogbank, de a két számjegyű megtérülést produkáló többi bank tulajdonosának sincs oka az elégedetlenkedésre.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.