Várható világesemények
JANUÁR1.
JANUÁR
1. Bulgária és Románia csatlakozásával 27 tagúra bővült az Európai Unió, amelyben így a görög és a latin mellett a cirill ábécé is használatossá vált.
- A tíz, 2004-ben csatlakozott EU-tagállam közül elsőként Szlovéniában bevezették az eurót, és ezzel az unióban 13-ra bővült a közös pénzt használó országok száma.
- Németország átvette az EU soros elnökségét Finnországtól és a világ legfejlettebb országait tömörítő G8 soros elnökségét Oroszországtól.
- A mandátumának lejártával kilenc év után leköszönő Kofi Annan ENSZ-főtitkártól átvette a posztot Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter, akire egyebek közt olyan feladatok várnak, mint az iráni és az észak-koreai atomprogramot övező konfliktus nemzetközi kezelése.
21. A hágai Nemzetközi Törvényszék által fogva tartott, háborús bűnökkel vádolt Vojiszlav Seselj szélsőséges nacionalista pártja nyerheti a szerbiai parlamenti választást, mégis inkább Vojiszlav Kostunica vezetésével állhat fel koalíciós kormány. Hogy a szerb választókat ne befolyásolja, a nagyhatalmak a választás utánra halasztották Koszovó végleges státusára vonatkozó döntésüket.
FEBRUÁR
1. Nikotintilalom lép életbe francia közintézményekben, köztük iskolákban, kórházakban, állami hivatalokban, amit 2008. január elsejétől a vendéglátóhelyekre, így a szállodákra, a bárokra, az éttermekre és az éjszakai szórakozóhelyekre is kiterjesztenek.
11. Népszavazást tartanak Portugáliában a művi terhességmegszakítás legalizálásáról.
MÁRCIUS
4. Függetlenségének másfél évtizeddel ezelőtti elnyerése óta az ötödik alkalommal választanak törvényhozást Észtországban, ahol a szavazók az előző ciklusban kormányzó koalíció hatalmát erősíthetik meg.
7. London visszaállíthatja a belfasti parlament felfüggesztett működését, ha a tartományi választások után néhány alapkérdésben megegyeznek az acsarkodó északír pártok.
9. A Szojuz űrhajóval két asztronauta felviszi a nemzetközi űrállomásra a magyar származású Charles Simonyit, a Microsoft egykori fejlesztőmérnökét.
ÁPRILIS
22. A szocialista párti Segolene Royal személyében először indul női jelölt az elnöki posztért Franciaországban. Jobboldali ellenfele a magát az Unió a Népmozgalomért (UMP) színeiben jelöltetni kívánó Nicolas Sarkozy belügyminiszter lehet.
- Kína elindítja első űrszondáját a Hold felé.
MÁJUS
2. Tíz éve nyerte meg először a választásokat Tony Blair, aki minden idők leghosszabb ideje regnáló munkáspárti kormányfőjeként vonulhat be a történelembe. A pozíciójában többek között iraki politikája miatt megrendült Blair ez idő tájt kívánja bejelenteni visszavonulásának menetrendjét.
- A török parlament új államfőt választ a posztot 2000 óta betöltő Ahmet Necdet Sezer helyére, amelyre egyes hírek szerint a jelenlegi kormányfő, a regnálása alatt politikai és pénzügyi stabilitást teremtő, még konzervatív elődjeinél is "európaibb" Recep Tayyip Erdogan is aspirál.
JÚNIUS
10. A francia nemzetgyűlési választásokon eldől, hogy az előző négy évben kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) jobbközép pártnak sikerül-e megőriznie hatalmát. Az eredményt befolyásolhatja az áprilisi elnökválasztás.
- Csekély az esélye annak, hogy az írországi parlamenti választáson harmadszor is hatalomra kerül a Fianna Fáil és a Progresszív Demokrata Párt alkotta jobbközép koalíció, amely az utóbbi időben a kormányfő, Bertie Ahern pénzügyi botrányai miatt népszerűtlenebbé vált.
JÚLIUS
1. Portugália átveszi Németországtól az EU soros elnökségét.
- A tervek szerint megjelenik a világsikerű Harry Potter-sorozat utolsó könyve.
- Japánban először méreti meg magát parlamenti választáson Abe Sinzo, a hatalmon lévő Liberális Demokrata Párt (LDP) elnöke, aki tavaly szeptemberben vette át a kormányfői posztot a megújított, lendületes országot hátrahagyó, népszerű Koizumi Junicsirótól.
AUGUSZTUS
- Oszakában mintegy 3 ezer sportoló részvételével megrendezik az Atlétikai Világbajnokságot.
SZEPTEMBER
- A Norvégiához tartozó Svalbard-szigetek legnagyobb városa, Longyearbyen fölött, egy jeges hegyoldalban megnyílik a földkerekség mintegy 3 millió növényi magvát őrző létesítmény.
OKTÓBER
- Stockholmban kihirdetik az irodalmi, az orvosi, a fizikai, a matematikai, a kémiai és a közgazdasági Nobel-díjak, Oslóban pedig a Nobel-békedíj kitüntetetteinek nevét.
NOVEMBER
4. Törökországban a májusi elnökválasztás után újabb kihívás elé néz a kormányzó iszlamista Igazság és Fejlődés Pártja. A kérdés, hogy a parlamenti választáson sikerül-e megismételnie négy évvel korábbi földcsuszamlásszerű győzelmét.
- Hatalmon marad-e a néhai Franjo Tudjman-féle Horvát Demokratikus Közösség, a most egyedül kormányzó HDZ? - ez a tétje a horvátországi parlamenti választásnak.
- A Kínai Kommunista Párt 17. kongresszusát tartja Pekingben.
DECEMBER
2. A 2008. márciusi elnökválasztások főpróbájának is tekinthető az oroszországi parlamenti választás, amelyen aligha kétséges, hogy a két ciklus után az elnökségről leköszönő Vlagyimir Putyin szövetségesének számító Egységes Oroszország győzedelmeskedik.
Forrás: BBC, HVG, The Economist,