A pályázók hét főbűne
Hét pályázatíró cég tapasztalatait meghallgatva válogattuk össze azt a hét legtipikusabb hibát, amelyet az uniós...
Hét pályázatíró cég tapasztalatait meghallgatva válogattuk össze azt a hét legtipikusabb hibát, amelyet az uniós pénzekre pályázó magyar szervezetek elkövetnek.
1. Nagyobb pályázatoknál nem mérik fel, milyen és mekkora munka lesz a pályázatírás. Sok vállalkozó hiszi, hogy egy-két nap alatt elkészül vele. Jó munkát ennyi idő alatt lehetetlen végezni.
2. A pályázat címe alapján a pályázó máris azt gondolja: igen, ez az a pályázat, amire oly régóta várt, s örömében úgy áll neki az adatlapok kitöltésének, hogy a részletes útmutatót el sem olvassa. Különösen nagy hiba a bírálati szempontrendszerek és a kizáró okok részletes áttekintésének elmulasztása. A kis- és középvállalatok, illetve a nagyvállalatok gyakran nem a pályázati szempontok szerint skatulyázzák be magukat a megfelelő helyre; mezőgazdasági vállalkozások indulnak a gvop gépbeszerzési pályázatain, holott az agrárberendezések vásárlására az avop-pályázatokon való indulás ad lehetőséget.
3. Olyan tervezett kiadásokat szeretnének elismertetni a pályázatban, amelyek nem szerepelnek az elszámolható költségek között. Ez nem szokott sikerrel járni.
4. Figyelmen kívül hagyják, illetve félreértelmezik az önerő, illetve a bankgarancia fogalmát, s így megfelelő ebbéli háttér nélkül vágnak bele a pályázatírásba.
5. Felszínesre sikerednek a pályázaton belüli értékelések, elemzések, megvalósíthatósági tanulmányok.
6. Nem veszik figyelembe vagy nem veszik komolyan a határidőket.
7. Hiányzik a minőség-ellenőrzés, azaz a több szem többet lát effektus gyakorlati alkalmazása. Egy pályázat nagyon sok elemből áll, rengeteg adat szerepel benne. A dokumentumokat beadás előtt érdemes többekkel alaposan átnézetni.