Cserealap
Miközben a svájci bíróság átmenetileg megtiltotta az EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató...
Miközben a svájci bíróság átmenetileg megtiltotta az EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. üzletrészeinek eladását, és a magyar cégbíróság sem jegyezhet be új tulajdonost, egyre nagyobb a tülekedés a cég körül. Bár az érintettek hivatalosan nem erősítették meg, tartja magát a hír, hogy az orosz állami Gazprom mellett a német E.On, sőt a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) is rástartolt a magyar gázpiac ötödét birtokló gázkereskedő cégre. A HVG orosz banki forrásokból származó értesülése szerint az EMFESZ-üzletrészek cserealapként bekerülhetnek a Malév Zrt. visszaállamosításának csomagjába is. A magyar állam részvényekhez jutna a Malévban, annak köztartozásai fejében, s a légitársaságban jelenleg közvetett tulajdonos Vnyesekonombank kiszállását azzal olajozná meg, hogy EMFESZ-üzletrészeket cserélne további Malév-részvényekre. Mindenesetre az Országgyűlésben Fónagy János fideszes képviselő firtatására Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter nem tartotta kizártnak, hogy az MVM „azt a piaci szegmenst megcélozza, amely ma az EMFESZ tulajdonában van”.
Cifrázza a helyzetet a tulajdonlás körüli perlekedés. A Nemzeti Nyomozó Iroda nemrég két napra előzetes letartóztatásba helyezte Góczi István EMFESZ-ügyvezetőt, akit a cég áprilisig bejegyzett tulajdonosa, Dmitrij Firtas ukrán üzletember érdekeltségébe tartozó Mabofi Holdings Ltd. jelentett fel (HVG, 2009. november 21.). Az akciót Góczi Veres János volt pénzügyminiszter Mabofi melletti lobbimunkájával hozta összefüggésbe. A Mabofi vitatja, hogy Góczinak joga volt eladni az EMFESZ-üzletrészt a rejtélyes vevőnek, az ugyancsak svájci bejegyzésű RosGas AG-nak. A Vedomosztyi című orosz üzleti napilap arról cikkezett, hogy a RosGas nem esik messze a Gazpromtól. Egyik tulajdonosa Szergej Prokopjev, a KGB egykori alkalmazottja, aki még az ősszel azt mondta: az EMFESZ-üzletet „felső utasításra” kötötte meg, állampolgári kötelességének tett eleget, Oroszország számára ugyanis meg kellett őrizni a magyar piacot, a Gazpromnak pedig a pénzét. Ezzel szemben a Kommerszant című moszkvai gazdasági napilap azt pendítette meg, hogy a RosGas az állami többségű Rosznyefty olajcég érdekeit képviselheti, ebben az esetben pedig a két orosz óriásvállalat csatázik egymással a magyar gázpiacért. Tovább kuszálja a szálakat, hogy a felerészben a Gazprom, felerészben pedig Firtas és partnere kezében lévő Rosukrenergo (RUE) – állítólag éppen a Gazprom szorgalmazására – több mint félmilliárd dollárnyi elmaradt kifizetésért perli az EMFESZ-t. Ez alighanem válasz arra a keresetre, amelyben az EMFESZ követel – egyebek mellett a szállítások leállításából fakadó kár címén – 1,7 milliárd dollárt a RUE-tól.
A pereskedés nem befolyásolja a magyarországi gázszállításokat – közölte a HVG moszkvai tudósítójával a Gazprom egyik képviselője, arról azonban, hogy a vállalat érdeklődik-e az EMFESZ iránt, nem volt hajlandó beszélni. Góczi viszont korábban is hangoztatta, hogy három éve folyamatosan tárgyal a Gazprommal. Az ügylet korábban amiatt hiúsult meg, mert – mint Góczi fogalmazott – „a Gazprom nem rejtette véka alá, hogy az egész EMFESZ jobban érdekelné, mint egy rész-EMFESZ”. Csakhogy Firtasék ragaszkodtak a tulajdonukhoz. „Firtas arra kért, mondjam a Gazpromnak, hogy a cég 50 százalékban magyar üzletemberek tulajdonában van, így az a fele nem eladó” – mondta a minap egy sajtótájékoztatón Góczi, aki azt is elismerte, hogy az orosz energiamamut rendszeresen átvilágíttatta a céget. Arról, hogy jelenleg folynak-e tárgyalások a Gazprommal az EMFESZ megvásárlásáról, Góczi annyit közölt: „titoktartási megállapodást írt alá a két cég”.
A Gazprom nagyon is érdekelt lehet az EMFESZ vagy valamely hozzá hasonló cég megvásárlásában – osztja szakértőtársai véleményét Mihail Korcsemkin, egy pennsylvaniai székhelyű tanácsadó társaság, az East European Gas Analysis orosz alapító-igazgatója. A Gazprom ugyanis igyekszik megvetni a lábát az EU piacán, mégpedig úgy, hogy minél közelebb kerüljön a végső fogyasztókhoz. Az EU éppen ezt akarja megakadályozni azzal a tiltó határozattal, amely a verseny védelme érdekében úgy rendelkezik, hogy egyetlen cég nem juthat egyszerre termelő, szállító és értékesítő kapacitáshoz – mondta a HVG-nek a szakember, aki nem zárta ki, hogy a Gazprom esetleg áttételekkel, más cégen keresztül szerez érdekeltséget az EMFESZ-ben.