2008. február. 27. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. február. 27. 17:02 Magyar gazdaság

Csábító urán

Az ausztrál Wildhorse Energy Ltd. újra ércbányát nyitna Pécs környéken.

Az ausztrál Wildhorse Energy Ltd. újra ércbányát nyitna Pécs környéken. Konkrét ajánlatot még nem tett ugyan az 1997-ben bezárt uránbánya megvásárlására, de szóban már jelezte ezt a szándékát. Ez azonban nem lehet alku tárgya, a jelenleg érvényes kormányhatározat szerint a területet rekultiválni kell. "Amíg nem születik ellenkező határozat, addig a Mecsek-Öko nem tud mit kezdeni az ilyen ajánlatokkal" - szögezte le a HVG-nek Papp Béla vezérigazgató. A Wildhorse tehát csak a bányatelken kívül, új helyszínen tevékenykedhet. Az első kutatófúrást épp a múlt héten kezdte meg - Bátaszék környékén. Az itteni fúrásokra a cég 45 millió forintot irányzott elő. Bátaszéken 1989-ben a Mecseki Ércbányászati Vállalat (MÉV) 83 fúrólyukkal 0,01-0,07 százalékos uránérctartalmat mutatott ki, azaz nagyjából 100 tonna fémurán nyerhető ki; ezt az eredményt kell most pontosabban meghatározni - nyilatkozta a HVG-nek Barabás András, a hazai Wildhorse-cég ügyvezetője.

Ha az eredmény megfelel az elvárásoknak, tavasszal belevágnak egy nagyobb fúrási programba, majd jövőre néhány kísérleti jellegű kitermelés is elképzelhető. A bányanyitás fő motívuma, hogy az urán-oxid világpiaci ára a mecseki bányászat befejezése óta a hatszorosára emelkedett, jelenleg 1 kilogramm megközelítőleg 25 ezer forintba kerül. A kereslet pedig egyre nő - csak Kína 35 atomerőmű építését tervezi a következő 15 évben.

A Mecsek-Öko fő feladata amúgy a tájsebek eltüntetése. A recski réz- és az 1986-ban kimerült és leállított gyöngyösoroszi ólom-cink bánya rekultivációjának a feladatát a Mecsek-Öko 2004-ben vette át, miután a tulajdonos Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. a két bányacéget egyetlen társaságba olvasztotta. Ezt megelőzően Pécs környékén az uránbányászat porzó meddőhányóinak takarását és az urándúsítás során kialakított, úgynevezett perkolációs tavak rendbetételét vette át a MÉV-től, amely a kitermelés 1997-es megszüntetése után kezdte el a rekultivációt. A MÉV jogutódjaként létrehozott Mecsekérc Rt. kettéválása után alapított Mecsek-Öko a gyöngyösoroszi ércbányában most a bányából kifolyó, nehézfémekkel szennyezett víz korábbi minőségét próbálja visszaállítani. Egyes vágatokban még nem sikerült megállítani az érc oxidációját, ami miatt a kifolyó bányavíz erősen lúgos. Emellett el kell szigetelni a környezettől az itteni, 65 ezer tonna veszélyes hulladéknak számító, nehézfémtartalmú zagygyal teli tározót, és rendbe kell tenni a tárnákból származó ólommal szennyezett Toka-patak környékét.

A mecseki uránbánya rekultivációjának eredetileg 18,5 milliárd forintra tervezett összköltségét egy kormányhatározat 20,6 milliárdra emelte, a megvalósítás határidejét pedig az eredeti 2002-ről 2008 végére halasztotta. Ez a határidő betarthatónak tűnik, még 27 hektár van hátra, amelyre 1,321 milliárd forintot lehet elkölteni. Az összesen 165 hektáros zagytározó és a bányavíz tisztítása, valamint a megfigyelőhálózat üzemeltetése még évekig tart.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.