Új panelek a programban
Új Magyarország lakásfelújítási program néven élnek tovább az eddig panelek és kémények felújítására adott állami...
Új Magyarország lakásfelújítási program néven élnek tovább az eddig panelek és kémények felújítására adott állami támogatások - jelentették be 2007 utolsó napjaiban a kormányszóvivői tájékoztatón. Az állami hozzájárulások rendszerének egységesítésén kívül ökoprogram néven a kormány új pályázatot is meghirdet a távfűtött lakások fűtésszabályozására; továbbá, 400 ezerről 500 ezer forintra növekszik az az összeg, amelyet a panellakások tulajdonosai maximálisan igénybe vehetnek lakásaik felújításához.
Az ökoprogramot eredetileg a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. (Főtáv) kezdeményezte, és Demszky Gábor főpolgármester külön is lobbizott azért, hogy országos akció legyen belőle. A Főtáv kalkulációja szerint összesen 22,5 milliárd forintra volna szükség ahhoz, hogy a távfűtött lakásokban a fogyasztást szabályozhatóvá és mérhetővé tegyék, a távhőszolgáltató pedig azt várta volna, hogy ennek felét vállalja magára a központi költségvetés; másik felére a cég hajlandónak mutatkozott bankhitel felvételére (HVG, 2007. október 20.). E grandiózus tervekkel szemben a kormány a különböző programokra 2008-ban összesen 10 milliárd forintot szán. Szép csendben elhalálozott az a - máskülönben eleve irreális - javaslat is, hogy a távhőszolgáltatások általános forgalmi adója 20 százalékról mérséklődjön 10 vagy 15 százalékra, ami némiképp visszafogta volna a 2007-ben több mint 40 százalékkal megdrágult szolgáltatás tarifáit. Az új típusú támogatásokat egyébként már nem csupán a panelek, hanem a családi és társasházak felújítására is folyósítják majd.
A panelprogram keretében eddig összesen 190 ezer lakást újítottak fel, ehhez a kormány 34 milliárd forinttal járult hozzá. A mostani módosítás egyik legfontosabb újdonságaként immár nem tiltják meg, hogy egy adott ház leváljon a távhőszolgáltatásról, ha a műszaki változtatások tényleges energiamegtakarítást eredményeznek. A program támogathatóvá teszi a hagyományos energiahordozók megújulókkal való helyettesítését is a családi házakban és a többlakásos épületekben. A megújuló energiaforrások az épületek melegvíz-szolgáltatásába (napkollektorral) és fűtési rendszerébe (hőszivattyúval, napkollektorral) egyaránt bekapcsolhatók.