Google Earth: a körutazás
Ha egyelőre nem is tudjuk kifürkészni, hogy főnökünk éppen mikor toppan be munkahelyünkre, vagy hogy van-e üres asztal kedvenc teraszunkon, vigasztaljon bennünket, hogy a számítógép előtt ülve műholdfelvételeken böngészhetjük végig akár egész bolygónkat.
Mennyivel izgalmasabb lett volna eddig az amúgy is kedvelt földrajzóra, ha évekkel ezelőtt elkészült volna a ma már bárkinek ingyen elérhető háromdimenziós Föld-térkép-program, a Google Earth. A Lawrence Page és Sergey Brin által működtetett kereső ismét bebizonyította, döbbenetes újításokra képes. Az új program webes elődjénél, a Google Maps szolgáltatásnál jóval könnyebben kezelhető és sokkal látványosabb. Így ha elkezdünk barangolni az earth.google.com oldal háromdimenziós térképein - ne felejtsünk el végigmenni a Grand Canyonon -, garantáltan nem lesz könnyű kilépni.
Egy biztos, a keresőóriás nagy lépésekkel halad a térinformatikai fejlesztések útján, a Google Maps és a Google Earth ma az első kereshető térképadatbázis, illetve műholdas térképrendszer, amely hihetetlen részletességgel mutatja be bolygónkat. Érdekessége, hogy fokozatosan nagyíthatunk a képeken, a felvétel részletességét a program automatikusan az éppen aktuális megtekintési magassághoz igazítja. Hozzá kell tenni, hogy nem a Google volt az első, amely elérhetővé tette a világot madártávlatból, ez év májusától letölthető a NASA World Wind, amely az amerikai űrkutatási hivatal műholdjainak képeit gyűjti csokorba.
A Google Earth a szélessávú streaming technológiát és a háromdimenziós grafikát használja, így igencsak hasonlít egy videojátékra. Segítségével a felhasználónak lehetősége nyílik arra, hogy interaktívan fedezze fel a világot, saját környezetét vagy akár a Föld másik részét - e szavakkal indította útjára John Hanke, a vállalat Keyhole (Kulcslyuk) részlegén dolgozó vezetője e legújabb szolgáltatásukat. A képfeldolgozással foglalkozó Keyhole céget tavaly év végén vásárolta meg a Google, valójában az ő fejlesztésüknek köszönhető a térképböngésző szolgáltatás.
Érthető módon a program ingyenes változata a népszerűbb, a fizetős felhasználók viszont arról számolnak be, hogy pénzükért lélegzetelállítóan éles képeket kapnak. Üzleti szempontból sem utolsó a Google új szolgáltatása, főoldalán hatalmas összegekért lehet hirdetéseket elhelyezni. A fizetős szolgáltatásnak két változata is van, évi 20 dollárba, azaz 4000 forintba kerül a továbbfejlesztett változat, a Google Earth Plus, amelyet olyan funkciókkal egészítettek ki, mint például a kompatibilitás a globális helyzetmeghatározó rendszerrel (GPS), illetve a felhasználó magyarázatokat, ismertetőket is kap. A kereskedelmi célra szánt Earth Pro változatnak pedig a jobb minőségű nyomtatás mellett komoly térképészeti funkciója is van évi 400 dollárért (80 ezer forint).
"Monumentális alkotás, nem kevés munka és nem kevés ember van mögötte" - mondta a Hálónak Kis Zoltán, a Cartographia marketing- és üzletfejlesztési igazgatója, aki szerint a Google Earth névre hallgató szolgáltatás jelenleg nem más, mint egy látványtérkép, amely több irányba is fejlődhet. Kis szerint jócskán akad még fehér folt a Google térképén, amely jelenleg nem is nevezhető térképnek, noha van ilyen funkciója is. Népszerűségét a műholdfelvételek révén kínált Föld körüli virtuális sétának köszönheti. Túlzás lenne azt állítani, hogy nincsenek szépséghibák a virtuális sétában, Európában is még több olyan terület van, amit hiába keresünk a műholdfelvételeken. Többen kifogásolták, hogy a felvételek elavultak, amire úgy reagált a cég vezetése, hogy folyamatosan dolgoznak a program frissítésén. "Nem tartom valószínűnek, hogy valaha is odáig fejlődjön a program, hogy segítségével élő képeket nézegethessünk, vagy ha igen, akkor az biztos nem lesz publikus. Senki ne reménykedjen abban, hogy számítógépe előtt ülve követheti majd barátnőjének minden lépését" - fogalmaz Kis, aki szerint már csak azért sem lenne lehetséges, hogy bárkit így megfigyeljünk, mivel az a személyiségi jogokba ütközik. Ha meg akarom határozni valakinek a helyzetét, akkor az illetőnek jeleznie kell, hogy azt ő is akarja.
A program egyik legfontosabb és legkézenfekvőbb fejlődési iránya lehetne egy világméretű adatbázis felépítése, mely üzleti szempontból is nagyon sokat érne. Látszik is már ilyen irányú elmozdulás, hiszen regisztráció fejében most is bárki felvihet adatokat, ami az adatbázist generáló egyik leghatékonyabb módszer. A másik üzleti lehetőség, és e szolgáltatás az Egyesült Államoknál és néhány európai nagyvárosnál - ingyen - már működik, a "Points of Interest", az embereket érdeklő helyszínek, így éttermek, szállodák, múzeumok, idegenforgalmi látványosságok pontos elhelyezése a térképeken, illetve a részletes ismertetésük.
Biztonsági kérdéseket is felvet a Google új programjának széles körű használata. Ausztrália például azért panaszkodott, mert a biztonság szempontjából kényes célpontnak számító, Sidneyhez közeli nukleáris reaktorok felkereshetők a számítógépes térképen, sőt a helyiek állítása szerint az atomerőműről túlságosan részletes tartalom jelenik meg a Google Earthben. Az Egyesült Államok hadereje pedig aggályosnak tart bizonyos iraki felvételeket. Állítása szerint bebizonyosodott, mennyire könnyen lehet helyi katonai bázisokról jól használható képeket szerezni.
A Google igyekszik leszerelni ezeket a félelmeket. Jelezte, hogy biztonsági okokból a szolgáltatás eddig is védettként kezelt egyes területeket - például a Fehér Házat és környékét már a legelejétől kisatírozzák. Az ausztrál aggályokra úgy reagált a Google szóvivője, hogy a felvételek túlságosan régiek ahhoz, hogy érzékeny információkat tartalmazzanak. Elismerte ugyanakkor, hogy az iraki helyzet más, így elképzelhető, hogy további területek esnek majd a jövőben titkosítás alá.
Alig néhány nappal azután, hogy a Google közzétette szabadon letölthető háromdimenziós térképprogramját, a Microsoft saját műholdas képrendszerrel rukkolt elő. A kettő között alapvetően nincs nagy eltérés (mindkettő műholdas képeinek beszállítója a NAVTEQ nevű cég). Ám a Microsoft Virtual Earth névre hallgató programja csak az Egyesült Államokban versenyezhet a Google alkotásával, mert az USA-ról valóban nagy felbontású felvételeket közöl, míg európai térképei nemcsak torzak, hiányosak is. Akad olyan régió, amelyet a Microsoft még régebbi műholdfelvételeken mutat be, mint a Google - van olyan felvétel is, amely még 1991-ben készült. Szakértők szerint a Google mögött pillanatnyilag magasabb színvonalú szolgáltatás, több fejlesztés és beruházás van, de a Microsoft tervei között is szerepel a program továbbfejlesztése.
KULCSÁR HAJNAL