2005. február. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. február. 24. 14:06 Háló

Reklám a dekoltázson

Terheshas hirdetési felületnek, szüzesség, átlumpolt éjszaka - az online aukciós házak oldalain egyre bizarrabb ajánlatokkal találkozhat az, aki szeret barangolni ezeken az internetes bolhapiacokon. Az első ránézésre hajmeresztő ötletek gyakran dollártízezreket hozó kasszasikernek bizonyulnak.

A hét hónapos terhes Amber Rainey a szüléséig hátralévő hetekben még számtalanszor fog találkozni a Golden Palace Casino felirattal - a saját hasán. Az amerikai hölgy ugyanis 4050 dollárért (kb. 800 ezer forintért) eladta a kerekedő hasa által képzett hirdetési felület kizárólagos reklámjogát a kaszinónak. A kismama az eBay internetes aukciósház oldalain bocsátotta áruba a testrészt, amelyért végül - huszonhat versenytársát megelőzve - a Golden Palace ajánlotta a legtöbbet. A magas árban vélhetőleg szerepet játszott, hogy a 22 éves Rainey nem árult zsákbamacskát: az aukciós oldalon a feltételek szerint a reklámszerződés végét jelentő szülés várható időpontja (március 21-e) mellett fényképeket is közzétett az időközben Amerika-szerte ismertté vált hasról.

Még le sem zárult az internetes közösség által vegyes érzelmekkel fogadott pocakaukció, máris újabb ajánlat jelent meg az eBay oldalain: Shaune Bagwell, a korábban a Playboy, az FHM és a People magazinokban is szereplő amerikai modell a dekoltázsát kínálta fel a női idomok vonzerejében bízó hirdetőknek. A február elején véget ért aukció óriási sikert aratott: Bagwell testének darabkája több mint tízezer dollárért kelt el. Nem jött be viszont a számítása a skóciai Angel Brammernek, aki nagyjából Bagwell-lel egy időben bocsátotta árverésre szintén a dekoltázsát: az - egyébként a hirdetők szempontjából nem mellesleg átlag feletti méretekkel bíró - 27 éves hölgy mindössze 422 fontot (kb. 160 ezer forintot) kasszírozott a Rainey hasát is megvásárló Golden Palace Casinótól.

A skót hölgy viszonylagos sikertelenségében szerepet játszhatott, hogy - amint az az első ránézésre meredeknek tűnő, ám óriási sikert hozó ötleteknél lenni szokott - a példa ragadósnak bizonyult: még véget sem ért Brammer árverése, máris megjelentek az úttörőnek már nem számító, ám még idejében ébredő, így pár tíztől pár száz dollárig terjedő összeget bezsebelő versenytársak. A rákövetkező héten pedig már félszáz ajánlat került fel az eBay oldalaira: nők és férfiak, idősek és fiatalok kezdték dekoltázsukat, hasukat, hátukat, homlokukat tíz, tizenöt vagy éppen harminc napra hirdetési felületként felajánlani. Számukra - kereslet híján - sok babér azonban már nem termett.

Időközben megindult a vita az ötletgazda személyével kapcsolatban, kiderült ugyanis, hogy az utólag zseniálisnak bizonyuló - s ha csak pár hétre is, de mégiscsak új üzletágat teremtő - ötlet egy nebraskai programozó, bizonyos Andrew Fischer fejéből pattant ki január közepén. Fischer a - saját szavai szerint nap mint nap százak és ezrek által látott - homlokát ajánlotta fel harminc napra: a bérleti jogot a horkolásgátlókat gyártó SnoreStop vállalat vásárolta meg 37 375 dollárért (kb. hétmillió forintért). Rainey végül beismerte, hogy Fischer ötletén felbuzdulva hirdette meg pocakját, hozzátette azonban, hogy a két felület annyira különböző, hogy fel sem merülhet a plágium vádja.

Nem a mostani persze az első olyan - részben divat-, részben új üzleti modellt teremtő - hullám, amely végigsöpör az eBayes közösségen. Emlékezetes például a Nagy-Britanniából kiindult szüzességárverések (pontosabban, a szüzesség elvételére vonatkozó kizárólagos jog aukciós eladásának) divatja, amely tavaly hódította meg Nyugat-Európát és Észak-Amerikát. A sors iróniája, hogy a sort megnyitó londoni Rosie Reid csupán a brit diákok sanyarú anyagi helyzetére kívánta az akcióval felhívni a figyelmet, s vélhetőleg akkor sem adta volna át a vásárlónak a "terméket", ha az eBay nem tiltja le idő előtt az árverést. Mint a 18 esztendős, első éves egyetemi hallgató hölgy akkor fogalmazott: "azért vagyok kénytelen ilyen drasztikus lépéshez folyamodni, mert másképpen nem tudnám előteremteni azt a 15 ezer fontot, amely a tanulmányaim finanszírozásához szükséges".

Reid aukcióját lefújták, ám az a tízezer font, ameddig az árverés az első három napban eljutott, sokak számára vonzónak bizonyult. Elsőként David Vardy, ugyancsak brit egyetemi hallgató csapott le az ötletre: a 19 éves fiú hatezer fontért (2,3 millió forintért) hirdette meg szüzességét. Mint Reidét, Vardy árverését is letiltotta az eBay, ám az élelmes ifjú az óriási érdeklődésre való tekintettel - aukcióját az első három napban hétezren nézték meg - saját honlapján folytatta az árverést. Saját beszámolója szerint nyolc komoly ajánlatot kapott a világ különböző tájain élő hölgyektől, a legmagasabb 6114 fontról szólt. Hogy végül mi történt, nem tudni, ám tény, hogy Vardy aukciójával áttört a gát, és az eBayen sorra jelennek meg a szüzességük elvételét licitre felajánló hirdetések.

Főleg az Egyesült Államokban dívik az úgynevezett randevúárverés, amelynek tárgya - mint neve is mutatja - egy találka, esetleg a szalagavatóra vagy az érettségi bankettre (ahol különösen kínos egyedül megjelenni) szóló kíséret. Ezek az árverések viszonylag keveset hoznak; a leütési ár - az aukció kiírójának vonzerejétől függően - tíz és háromszáz dollár között mozog. A randevúárverés sajátos formáját találta ki a New Jersey államban élő, s hírhedten nagyivó hírében álló Richard Stern, aki felajánlotta, kész megszervezni és finanszírozni egy éjszakai kocsmai duhajkodást, ráadásul az Egyesült Államok bármely kocsmájába hajlandó elzarándokolni. Megígérte, hogy a befolyó összeget jótékonysági célokra fordítja.

Hullámként söpörnek végig az aukciós szájtokon azok az árverésdivatok is, amelyek filmekhez, aktuális politikai, társadalmi eseményekhez kapcsolódnak. Kiváló példa a The Simpsons című, Magyarországon is bemutatott rajzfilmsorozat, amely szabályos aukciós lázat váltott ki az Egyesült Államokban. Simpson-figurák, -pólók, -könyvek jelentek meg tízezerszámra az online aukciósházak oldalain, de egy élelmes vállalkozó még a Simpson család fejének, Homer Simpsonnak a kedvenc sörét, az addig fiktív Duff sört is elkezdte gyártani és az interneten eladni. A vállalkozót végül a The Simpsons jogtulajdonosa, a Twentieth Century Fox keresete nyomán a bíróság eltiltotta a sör további gyártásától. A Duff sörök ára azóta az egekbe emelkedett: egy dobozért akár 800 dollárt is megadnak a gyűjtők.

Aukciós hullámot indított el az Airbus páneurópai repülőgépgyártó legújabb fejlesztésének, az A380-as óriásgépnek a január végi bemutatása is: az eBayen makettek, prospektusok, relikviák jelentek meg ezerszámra. Az egyik árverés ugyanakkor óriási visszhangot váltott ki, az aukción ugyanis az A380-as eredeti elemeit kínálták eladásra. Az ügyben az Airbus belső vizsgálatot indított; a sejtések szerint az elemeket a vállalat nagy-britanniai gyárából csempészték ki némi extra fizetésre vágyó alkalmazottak.

Magyarországon eleddig nem söpörtek végig hasonló hullámok, ami érthető, hiszen nálunk egyelőre viszonylag kicsi az internetes aukciós oldalak látogatottsága. Ám csemegéket idehaza is lehet találni. A legnagyobb hazai netaukciós térnek számító Vaterán például tavaly decemberben indult egy árverés, amely "egy megkímélt állapotú, ivarérett, Vica névre hallgató, egyhónapos házilégyre" keresett gazdát. A láthatóan poénnak indult árverés a végére véresen komolyra fordult: az azóta elhíresült ízeltlábú megszerzéséért késhegyig menő küzdelem folyt. A csata győztese végül 306 001 (!) forintért vihette haza az értékes trófeát.

MOLNÁR SÁNDOR

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.