2004. december. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 10. 15:22 Háló

Bűnüldözők jó tanácsai

Közeleg a karácsonyi vásárlások időszaka, és egyre többen intézik internetről az ajándékok vásárlását.

Közeleg a karácsonyi vásárlások időszaka, és egyre többen intézik internetről az ajándékok vásárlását. Mielőtt ilyen vásárlásra adnánk a fejünket, saját biztonságunk érdekében vegyük figyelembe az Országos Rendőr-főkapitányság tízparancsolatát.

1. Győződjünk meg róla, hogy az internetes kapcsolatunk biztonságos (a cím https-sel kezdődik, és a böngésző jobb alsó részen a kis lakat is jelzi).

2. Használjunk egyedi jelszavakat, melyek nem következtethetők ki se személyünkből, se ismeretségünkből (lásd még: cert.hu).

3. Telepítsünk személyes tűzfalprogramot a gépünkre. A Linux rendszereknek általában része, és a Windows rendszerekben is elérhető ilyen megoldás (lásd még: cert.hu).

4. Ne üljünk fel hivatalosnak vagy ismerősnek tűnő levélre, amely "a mi biztonságunk érdekében" kéri, hogy látogassunk meg egy adott oldalt, ahova írjuk be kártyaszámunkat, PIN kódunkat stb. Ezek a phising (adatlopó) támadások. Érdeklődjünk bankunk ügyfélszolgálatán, valóban ők küldtek-e értesítést.

5. Az érzékeny adatokkal végzett műveletek után töröljük a böngésző cache-tárát (pl. Netscape: Edit/Preferences/Advanced/Cache; Internet Explorer: Eszközök/Internetbeállítások/Általános/Ideiglenesen letöltött fájlok), hogy mások ne deríthessék ki ezekből az érzékeny információkat, köztük azt se, hogy merre is barangoltunk a hálózaton akár több nappal korábban.

6. A hazai bankok legtöbbje nyújt SMS-es értesítő szolgáltatást (változatos neveken), melynek lényege, hogy a vásárlásról szóló tranzakció bankhoz történő beérkezése pillanatában küld egy értesítő üzenetet a kártyabirtokos mobiltelefonjára. Mivel ez akkor is jön, ha nem mi vásárolunk a saját pénzünkből, rögtön tudunk intézkedni, mielőtt teljesen leürítik a keretünket.

7. Figyeljünk oda a bankkártyánk napi keretére (limit), a limit feletti költést ugyanis akkor sem engedi a bank, ha lenne rá pénzünk.

8. A Visa Internet kártyával csak az interneten lehet vásárolni. Hátránya, hogy jelenleg nem minden elfogadóhely készült fel ennek fogadására.

9. A webkártya bankszámlánk egyenlegéig használható. A 7x24 órás internetbank szolgáltatáson keresztül közvetlenül a vásárlás előtt feltöltjük a webkártyaszámlánkat a lakossági folyószámlánkról. Így csak akkor és csak annyi pénz lesz rajta, amennyit mi akarunk, és az is csak a vásárlás előtti percekben.

10. Egyszer használatos kártyaszám esetén a kártyaszámok - kérésünkre - SMS-ben érkeznek, és az első használat után lejárnak. Annyiszor kérhetünk ilyen kártyaszámot, ahányszor csak akarunk. A szolgáltatás igénybevételének feltétele, hogy valamilyen tényleges bankkártyánk is legyen az adott banknál.