Kisfilmek a nagyvilágról
A 36.
A 36. Magyar Filmszemle előzsűrije 42 dokumentumfilmet válogatott ki a több mint kétszáz benevezett közül, köztük A birodalom iskolája című filmjével tavaly fődíjas Papp Gábor Zsigmond két friss alkotását. A 3,5 millió forintos összköltségvetésű Hamvazószerdához a Magyar Történelmi Film Alapítvány 1,8 millió, a Filmjus Alapítvány pedig 300 ezer forinttal járult hozzá. A Műegyetem 1944. végi kitelepítéséről, a Németországba hurcolt oktatók és mérnökhallgatók a bombázott Drezdában, majd Bajorországban átélt viszontagságairól szóló film költségeinek kétötödét a rendező tulajdonában lévő Bologna Film Kkt. állta. "A 2004-es szemledíj bruttó 1,8 millióját javarészt a négy szereplő és a négyfős stáb egyhetes németországi útjára fordítottuk" - mondta a rendező. Másik versenyfilmje, Az ügynök élete szerencsésebb csillagzat alatt született, bár szintén nem minden gond nélkül: "2000-ben az Országos Rádió és Televízió Testület dokumentumfilmes pályázatán 1,1 millió forintot nyertünk, hogy filmet készítsünk az egykor a Belügyminisztérium égisze alá tartozó BM Filmstúdió archívumában található állambiztonsági oktató-segédanyagokból" - említi a kezdeteket Papp. Csakhogy a szigorúan titkosnak minősített, részben játékfilmes eszközökkel készült anyagokhoz a hosszadalmas engedélyeztetési procedúra miatt évekig nem jutottak hozzá, így 2001-ben a pénzt 12 százalékos kamattal vissza kellett fizetniük. Tavalyelőtt aztán zöld utat kaptak, a 82 perces produkciót így a Soros György nevével fémjelzett Nyílt Társadalom Intézet 1,5 millió, a Magyar Mozgókép Közalapítvány 3,5 millió, valamint a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) 700 ezer forintjából 2004 nyarán sikerült befejezniük.
A kisjátékfilmes mezőny 26 művének alkotói még ennyire sincsenek eleresztve. A 18 kép egy konzervgyári lány életéből és a Szortírozott levelek című produkcióival számos nemzetközi fesztiválsikert bezsebelő Kocsis Ágnes, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatója csupán 1,3 millió forintból rendezte meg A vírus című, 27 perces versenyfilmjét. "Ebből 600 ezer forintot az egyetem adott, igaz, akkor még csak arról volt szó, hogy Herbai Máté mindössze hatperces operatőri világítási gyakorlatát rendezem meg" - mondta Kocsis. A vizsgamunkáról azonban már a tervezés során kiderült, hogy a téma - egy fiatal víruskutató sci-fibe illő felfedezése - ennél többet is megér. A Herbait tanító, a hazai reklámfilmiparban nagy névnek számító Kapitány Iván felkarolta az ötletet, és Filmservice Kft. nevű cége révén 1 millió forinttal beszállt. Ezt a támogatást a kisjátékfilmesek életét jellemző módon közel ekkora összegre rúgó "természetbeni" dotáció - például lámpaparkbérlési, vágási lehetőség - is kiegészítette. Kocsis szerint egyszer-egyszer lehet szívességi alapon filmet forgatni, de hosszú távon ez nem lehet megoldás. Egyelőre azonban a Színház- és Filmművészeti Egyetemnek még a vizsgamunkák elkészítésére sincs pénze.
A vírust végül az NKA is támogatta, de csak utólag. Az általa adott 2,5 millió forintból nagyították fel a 16 milliméteres nyersanyagra vett mozgóképet 35 milliméteres, a filmszemlén is bemutatható mozifilmkópiára.
VAJNA TAMÁS