A Skála feladta
Hamarosan kínai üzletek nyílnak több Skála-áruház helyén, miután az év végéig teljesen kivonul az áruházi...
Hamarosan kínai üzletek nyílnak több Skála-áruház helyén, miután az év végéig teljesen kivonul az áruházi kiskereskedelemből a tavaly 682 millió veszteséget felhalmozó Skála Divatház Rt. (SD). A még meglévő hét vidéki áruház mellett (többet már korábban kínai bérlőknek adtak át) január végén bezár a jelenleg az utolsó néhány ruhadarabot áruló kispesti, az újpesti áruházra pedig ideiglenesen már január 7-én lakatot tettek. Az SD által bérelt, a tulajdonos Skála-Coop Rt. birtokában lévő Corvin Áruházba pedig februárban az elsősorban középkorú vásárlókat megcélzó Tranzit Outlet költözik (HVG, 2004. január 8.). Bizonytalan a sorsa a Fehérvári úti Skálának, ám Kiss István vezérigazgató szerint az év végéig várhatóan az is gazdát cserél, teljes dolgozói állományával és megmaradó árukészletével együtt, ám áruházként működik tovább. Sajtóhírek szerint a vevő az ING-csoport, amely a MOM Parkhoz hasonló üzletközpontot, lakónegyedet tervez a telken. A HVG úgy tudja, a Skála korábban olyan borsos áron árulta az értékes budai telket, hogy a befektetés - egy potenciális vevő számításai szerint - akkor térülne meg, ha toronyházat építenének az áruház helyén.
Az 1974-ben alapított, Demján Sándor nevével fémjelzett, az egykori fogyasztási szövetkezetek tulajdonában lévő Skála-Coop Szövetkezeti Közös Vállalat 1988-ban alakult át részvénytársasággá. A német Tengelmann-csoport 1989-ben szerzett tulajdont a Skála-Coop Rt.-ben, majd 1991-ben - a tőzsdei bevezetés évében - részesedését 54,8 százalékra növelte. A Skála 1998-ban magába olvasztotta legnagyobb hazai riválisát, a Centrum Áruházak Rt.-t, majd a két társaság 2002-ben közösen létrehozta az áruházi kiskereskedelemre szakosodott SD Rt.-t, amely a csoport más cégeitől bérelt áruházi ingatlanokban működik. Időközben a tőkepiaci befektetéseiről ismert Capital-csoport szerzett meghatározó részesedést a Skála-Coopban a Callum Vagyonkezelő Rt.-n keresztül. A Capital vezetőségéből egyébként néhányan - Csalai Kégl Miklós, Somfai Róbert és Balogh Ákos - Demján mellett is a Skálánál dolgoztak, mielőtt az 1990-es évek elején megalapították a Capital Rt.-t, valamint azon keresztül a New York Bróker Budapest Kft.-t és az Europool Befektetési Alapkezelő Kft.-t.
A Capital későbbi legismertebb befektetése a Skála mellett a Libri Könyvkereskedelmi Kft. volt, és érdekeltségébe tartozik a Marks & Spencer és Mura divatüzleteket működtető "S" Modell Rt. is. Ezek az üzletek már nagyrészt a közkedvelt plázákban nyíltak, és a cégcsoport a közelmúltban rátette a kezét a veszteségesen működő La Halle Hungária Kft.-re, amely a legfrekventáltabb üzletközpontokban értékes bérleti jogokkal rendelkezik. A HVG úgy tudja, a Skála a British Home Stores nevű divatkereskedő céggel is tárgyalt arról, hogy - a Marks & Spencerhez hasonlóan - franchise-átvevőként az üzletláncot Magyarországra hozza. Korábban éppen azzal az ambícióval szerzett a cég tulajdonrészt a Vörösmarty téri Luxus Áruházban, hogy egy neves nyugati franchise-partnert költöztessen oda. Egy másik brit nagyágyúval viszont már befuccsolt a Skála: a Campona bevásárlóközpontban röpke három év után kénytelen volt levenni a Debenhams táblát.