2006. május. 24. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. május. 24. 16:30 Fókuszban

Kontrollcsoport

Egyre több jel utal arra, hogy a költségvetési politika kereteinek meghatározását és a folyamatok ellenőrzését is ki...

Egyre több jel utal arra, hogy a költségvetési politika kereteinek meghatározását és a folyamatok ellenőrzését is ki óhajtják venni a politikusok kezéből a szakközgazdászok, valahogy úgy, ahogy a kormányoktól független jegybank intézménye kialakult. Legalábbis ez volt a benyomása annak, aki végighallgatta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Magyar Nemzeti Bank múlt pénteki konferenciáját a "szabályalapú fiskális politika" alkalmazhatóságáról. Az önkényes kormányzati túlköltekezés jogszabályokkal, intézményekkel és szankciókkal történő megfékezésének gondolata ama tapasztalat következtében fogalmazódott meg a pénzügyi élet teoretikusaiban, miszerint - Jacques de Larosiere megfogalmazásával - "a politikusok látóköre gyakran csak a következő választásokig terjed", ők pedig nem riadnak vissza az évről évre halmozódó államháztartási hiány következtében növekvő államadósságtól. A Nemzetközi Valutaalap korábbi vezérigazgatója Franciaország példáján mutatta be, hogyan lett 25 év alatt az egyenként nem is túlzottan aggasztó mértékű (átlagosan a GDP 3,5 százalékára rúgó) éves deficitekből hatalmas, a GDP 20 százalékáról annak 66 százalékára duzzadt adóssághegy. Hasonló folyamat tapasztalható Németországban és Olaszországban, de Magyarországon is - tette hozzá Larosiere. Utóbbiban 2001-től 2004-ig a felhalmozott költségvetési hiány elérte a GDP 23 százalékát, aminek következtében a hazai össztermékhez viszonyított államadósság-mutató e néhány év alatt 5,4 százalékponttal - a GDP 58 százalékára - nőtt. Tegyük hozzá: a helyzet 2005-ben tovább romlott, és erőteljes fordulatra az idén sem látszik esély.

Pedig a fegyelmezett fiskális magatartás politikai értelemben is járhatóbb út, mint időről időre válságmegelőző megszorító intézkedések végrehajtása - hangsúlyozta Larosiere. E felismerés következtében egyre több országban alakítottak ki szigorú szabályokon alapuló fiskális keretrendszereket az állami túlköltekezés megfékezésére. Az új módi egyik mintaországának tekintett Új-Zélandon, Kanadában, Chilében vagy a kilencvenes évek elején a nemzeti valutát sem kímélő krízisbe sodródott Svédországban. Utóbbi a 12 százalékos deficitből "teremtett" három év alatt 5 százalékos többletet, amit a gazdaság az 1999-2005-ös időszakban évi csaknem 3 százalékos növekedéssel, tartósan 2 százalék alatti inflációval, a nominális bérek évi 3,4 százalékos növekedésével, illetve a 20-64 éves korosztály 77,4 százalékos, kiemelkedően magas foglalkoztatottsági mutatójával honorált. Ehhez azonban arra volt szükség - ismertették a szabályrendszert Ake Hjalmarsson és Yngve Lindh, a svéd pénzügyminisztérium vezető munkatársai -, hogy a politikai elit elfogadja az új fiskális szabályokat: például a költségvetési kiadási plafon meghatározását középtávra, az üzleti ciklustól függően, átlagosan a GDP 2 százalékára tehető bevételi többlet elérését, valamint a helyi önkormányzatok hitelfelvételének korlátozását. Ezeket a 2002-es és az idei választások előtt is betartotta a kormány: a költségvetés 2005-ben és 2006-ban egyaránt 2,5 százalékos bevételi többlettel működött. "A politikusok megtanulták a leckét, és még nem felejtették el" - hangsúlyozta Hjalmarsson.

A hovatovább tucatnyi ország által alkalmazott "célkövetés" technikái ugyancsak változatosak: van, ahol az alkotmány rögzíti az adósságplafont, van, ahol külön törvény határozza meg a költségvetés keretfeltételeit, többnyire a jegybanki politikával összehangoltan, a szabályok betartását pedig általában független hatóság ellenőrzi. Ilyen lehet a költségvetési tanács, egy parlamenti költségvetési iroda vagy akár az ÁSZ - fejtegette Kopits György, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának a tagja. Ami fölöttébb pikáns megállapítás, tekintettel arra, hogy a Fidesz és a KDNP épp a napokban állt elő országgyűlési határozati javaslatával, miszerint a kormány dolgozzon ki törvényjavaslatot háromtagú költségvetési tanács megalapítására, amelynek tagja a jegybank és az ÁSZ elnöke, valamint egy, a köztársasági elnök által felkért elméleti közgazdász. E testület véleményezné a kormány költségvetési törvényjavaslatát, mielőtt azt az Országgyűlésnek benyújtaná, és megállapítaná, hogy az összhangban van-e az ország gazdasági helyzetével, teljesítőképességével. "A független intézmények vezetői függetlenek, nem más intézmények vezetői" - reagált a felvetésre a tanácskozáson Veres János pénzügyminiszter, hozzátéve, nem látja tisztán, hogy a költségvetési tanács milyen alapon és milyen jogköröket vonna el a kormánytól, az Országgyűléstől.

"Azokban az országokban, amelyekben az évek során a folyamatosan felhalmozódó költségvetési deficitnek és az állam eladósodottságának a tendenciája rajzolódik ki, fontolóra kellene venni a szabályrendszeren alapuló politika elfogadását" - szűrte le a sikerországok tapasztalataiból Larosiere. Elismerte ugyanakkor, hogy önmagukban a szabályok semmit sem garantálnak, például Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban sem tartják be őket. Az államadósság mérséklése nem öncél, hanem elkerülhetetlen feladat - fűzte hozzá -, mert az elöregedő európai társadalmakban a nyugdíj- és egészségügyi rendszer egyre nagyobb terhet jelent a költségvetésnek. E tendenciák szerint a legkritikusabb években - 2030-ban Franciaországban és Olaszországban, 2040-ben Németországban, 2050-ben Spanyolországban - csak a nyugdíjak kifizetése a GDP 4,5 százalékával növeli a szokásos állami kiadásokat. Ha a kormányok erre jó előre felkészülnek, és a következő évek költségvetési többletei révén kvázi helyet teremtenek ennek a későbbi kényszerdeficitnek, "az adósság mértékének a fenntarthatósága nem kerül veszélybe" - intett a ma még távolinak tetsző dilemmára a bölcs öregúr. Larosiere egyébiránt az ideális helyzetnek azt tartja, ha a fiskális kereteket a pártok közötti megállapodás során sikerül rögzíteni.

FARKAS ZOLTÁN

hvg360 Rácz Gergő 2025. április. 06. 15:30

Megjárta a börtönt, saját magától idéz és még Musk is beszólt neki: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját

Eddig se tétovázott sokat Donald Trump, amikor gazdasági kérdésekben el akarta engedni a fantáziáját. Olyannyira nem, hogy egy kitalált közgazdász bölcseletére hallgatva sikerült egy szerteágazó védővámrendszert életbe léptetni, ami pár nap alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont égetett fel, és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerein túl még a pingvineket is megsértette.