2005. október. 26. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. október. 26. 17:02 Fókuszban

Intő Bulgáriának és Romániának

Keményen bírálják Bulgária és Románia uniós felkészülését az Európai Bizottság (EB) kedden közzétett országjelentései...

Keményen bírálják Bulgária és Románia uniós felkészülését az Európai Bizottság (EB) kedden közzétett országjelentései, de a testület jövő tavaszig elhalasztotta a döntést az esetleges szankcióról, azaz a csatlakozás egy évvel történő elhalasztásáról. A parlamenti választások és az elhúzódó kormányalakítás miatt Bulgária elveszítette korábbi előnyét a felkészülésben Romániához képest.

A két tagjelölt eredetileg 2007. január 1-jére kitűzött felvételét hátráltató, "komoly aggodalmat" keltő problémák között az EB a nagy arányú termékhamisítást és a szellemi tulajdonjogok védelmének a hiányát említi az első helyen. Egyik ország intézményrendszere sem készült fel megfelelően az agrárkifizetések és a vidékfejlesztési források kezelésére, és bajok vannak az állat-egészségügyi szabályozással is. Az EB abban is kételkedik, hogy a bolgár és a román államigazgatás képes az uniós felzárkóztatási (strukturális és kohéziós) alapok forrásainak pénzügyi menedzselésére. Súlyos gondok vannak az EU jövendő külső határainak őrizetével is, nincs elegendő, az uniós követelményeknek megfelelően kiképzett személyzet.

Ám a legnagyobb fejfájást mindkét országban a kiterjedt korrupció okozza Brüsszelnek. Olyannyira, hogy ha Bulgáriának és Romániának nem sikerül "visszafordíthatatlanul" csökkenteni a korrupció szintjét, az veszélyeztetni fogja a belső piacot, az uniós politikák és programok működését. Politikai téren az EB általában is elégedetlen a közigazgatás, az igazságszolgáltatás reformjának a menetével, és további intézkedéseket sürget az emberkereskedelem és - elsősorban Bulgáriában - a szervezett bűnözés elleni fellépésben, a büntetés-végrehajtási intézményekben és a szellemi fogyatékosokat gondozó intézetekben uralkodó körülmények javításában, valamint a roma kisebbség beilleszkedése terén.

A jelentések "viszonylag kedvező" gazdasági fejleményekről számolnak be. Ugyanakkor az EB felhívja a figyelmet Bulgária folyó fizetési mérlegének növekvő hiányára, és kevesli a munkaerőpiacon végrehajtott reformokat. Romániában a makrogazdasági egyensúlyzavarok nyugtalanítóak, és a privatizáció is lassabban halad, mint a kormány programjában szerepel.

A jelentések közzététele után az EB figyelmeztető levelet intéz mindkét kormányhoz, felszólítva őket, hogy hozzák be az észlelt lemaradásokat. Ezt követően kétoldalú konzultációk következnek, majd 2006 tavaszán mindkét országgal magas szintű megbeszélésen tisztázzák a vitás kérdéseket. Mindezek után az EB valamikor április-május táján terjeszti a Tanács és az Európai Parlament elé az újabb jelentését, amelynek alapján immár javaslatot tesz, ha szükséges, a csatlakozás egy évvel történő elhalasztására. Ez akkor fenyeget, ha "fennáll a kockázata annak, hogy a két ország valamelyike nyilvánvalóan felkészületlen a tagsággal járó követelmények teljesítésére". A halasztásról a tagállamok Bulgária esetében egyhangúlag, Románia esetében viszont a bel- és igazságügyi, valamint a versenypolitikai fejezet alá tartozó kérdésekben minősített többséggel dönthetnek.

hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.