Haldokló hattyúk
A délkelet-romániai Tulcea város legvonzóbb részén, a Duna-parti sétány mentén sorakozó kis bárkák és motoros hajók...
A délkelet-romániai Tulcea város legvonzóbb részén, a Duna-parti sétány mentén sorakozó kis bárkák és motoros hajók tulajdonosai csak tehetetlenségükben rendezgetik a hálóikat, horgászni vágyó turistákra a jelek szerint hiába várnak. "A madárinfluenzától nem félek, inkább attól, hogy elveszítem a munkámat. Nézze meg, jövő tavasszal tucatszámra fogják itt eladni bárkáikat az emberek" - jelezte a HVG-nek a kilátástalanságot az egyik fiatal tulceai hajós, aki apjával közösen a horgászni vagy vízi túrára érkező turisták kiszolgálásából él. Amióta azonban a román hatóságok bejelentették, hogy a Ceamurlia de Jos faluban vett mintákban a madárinfluenza vírusát különítették el, a Duna-deltából elmenekültek a turisták.
S miközben az utca embere még alig érzékeli a három településen - Ceamurlia de Jos, Vulturul, Maliuc - elrendelt teljes rendőri zárlat következményeinek súlyát, a megye prefektúráján, a kormány helyi képviseletén alakított válságstáb idegesen figyeli a különböző intézményektől befutó híreket. "A vándormadarak naponta érkeznek most a deltába, és sajnos bármelyik kis faluban, tanyán megjelenhet a vírus valamelyik fajtája. Ez most a legnagyobb veszély" - mondta a HVG-nek a hivatalba csak percekre betérő Marian Avram, a megyei tisztiorvosi szolgálat vezetője.
Az itteni vizsgálatok ugyanis - szemben egyes magyar szakértők véleményével - azt derítették ki, hogy a kórt a deltába érkező vándormadarak, a hattyúk, vadkacsák, vadrucák - hozták be, azokról terjedt át a helybéliek által a szabadban nevelt háziszárnyasokra. Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter október 13-án jelentette be hivatalosan, hogy kimutatták a madárinfluenza H5 altípusának vírusát a ceamurliai mintákból, pár nappal később pedig az onnan hatvan kilométerre északra fekvő Vulturul és Maliuc településeken vett mintákban is hasonló vírust találtak. Csak ez utóbbi két faluban 82 hattyú pusztult el. Kedden reggel pedig azt is megerősítették, hogy az ukrán határ közelében, C. A. Rosetti faluban is pusztít a vírus.
A megrettent román hatóságok példa nélküli intézkedéseket vezettek be, nemcsak az egyes számú veszélyességi övezetnek nyilvánított Tulcea és Constanta, hanem a környező megyékben is. A rendőrség, a csendőrség, a határőrség kétszáz egyenruhása minden Tulcea megyébe érkező vagy onnan kilépő gépkocsit megállít, a sofőrt kikérdezik, mit szállít, a kerekeket fertőtlenítik. Ha valakinél akár két fagyasztott csirkecombot találnak, azt elkobozzák és megsemmisítik. Tilos bármilyen élő állat szállítása, a lakosságot felszólították, hogy háziállataikat tartsák ketrecekben, ólakban. A Constanta megyei Ostrov, Harsova, M. Viteazul és Cernavoda települések kijáratánál az egészségügyisek folyamatosan fertőtlenítőszerrel locsolt szőnyegeket fektettek az országútra, a gépkocsik csak ezen keresztül haladhatnak. Az óvintézkedéseket a hét elején kiterjesztették a szomszédos Ialomita, Braila és Galac megyékre is, de szerdától a tulceai állomásra befutó vonatok fertőtlenítését is megígérték.
A legszigorúbb védőgyűrűt azonban a három, már említett település köré vonták a hatóságok, amelyekben vasárnapig az összes - több mint 18 ezer - szárnyast leölték és elégették, tulajdonosaiknak pedig kártérítést fizetnek. A települések szélén nem egyszerű rendőrök, hanem a belügyminisztérium intervenciós egysége és katonaság posztol, s kizárólag az állatorvosok, valamint a segélyszállítmányok mehetnek át. A Dunán a határőrség éjjel-nappal járőrözik.
S miközben a prefektúrán a hatóságok maximum egy hónapos karanténról beszéltek, a valóságban tonnaszámra viszik az élelmiszereket a világtól teljesen elzárt 1600, a hétköznapi influenza ellen már beoltott embernek - minden lakos 50 kiló lisztet, 50 kiló kukoricalisztet és konzerveket kapott. De információink szerint az övezetbe vezényelt rendfenntartókkal együtt beoltják őket az állítólag a madárinfluenza megelőzésére is alkalmas Tamiflu nevű szerrel is. A 18 ezer megrendelt dózisból ezret az Egészségügyi Világszervezet fizet, 2400-at pedig a Roche gyógyszergyár ajándékoz Romániának.
Az 5600 négyzetkilométeren elterülő, több mint háromszáz madárfajtának otthont nyújtó Duna-delta ornitológusai azonban figyelmeztetnek, hogy a feketeleves még hátravan, ugyanis november a madárvándorlás csúcshónapja, bárhol újabb fertőzési góc keletkezhet. Az időjárástól függően a vándormadarak december végén kezdenek elrepülni Romániából.
A madárinfluenza elleni védekezés eddig mintegy 350 millió forintnyi lejbe került Romániának, áttételesen azonban a kár ennek többszöröse. A deltában tevékenykedő utazási irodák gyorsstatisztikája szerint máris ezer szobafoglalást mondtak le a külföldiek, ugyanakkor több európai ország - köztük Magyarország - embargója miatt a szerény baromfiexport is befuccsolt. A szaktárca adatai alapján az országban körülbelül 100 millió háziszárnyast nevelnek, s ha a kór tovább terjed, Tulceában és a környező megyékben akár 20 millió állatot is el kell pusztítani.
IRHÁZI JÁNOS / TULCEA