2005. június. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. június. 02. 12:27 Fókuszban

A végzet asszonya?

Egy közvetlen elnökválasztáson összehasonlíthatatlanul jobbak lennének Szili Katalin esélyei, mint az Országházban: a...

Egy közvetlen elnökválasztáson összehasonlíthatatlanul jobbak lennének Szili Katalin esélyei, mint az Országházban: a közvélemény-kutatások szerint Mádl Ferenc mellett ma ő a legnépszerűbb politikus, miközben államfői ambíciójának parlamenti támogatottsága még az MSZP-frakción belül is nem kis részben a pártfegyelemből táplálkozik. Az 1983-1989 között MSZMP-, majd azóta MSZP-tag Szili pártkarrierjét is a népakarat alapozta meg. 1992-ben egy óvás után megismételt időközi önkormányzati választáson elért győzelmével valóságos szimbólummá vált az MSZP-ben, azt jelképezve, hogy ki lehet törni a politikai karanténból. A jogász-politológus-humánökológus végzettségű, angolul és németül alapfokon elboldoguló Szili ezt követően mindhárom parlamenti ciklusban Pécs egyéni képviselőjeként került be az Országgyűlésbe.

Biztosan kellett egy kedves, fiatal nő - emlékezett vissza némi iróniával néhány éve a házelnök, hogyan is lett a rendszerváltás hajnalán képviselőjelölt. Ugyanezt a nem épp szakmai elvárást fogalmazta meg Hiller István pártelnök is, amikor az év elején elindította az államfő-jelölési láncreakciót. A fél kezét 12 éves korában egy balesetben elvesztő, két fogadott gyereket nevelő Szili meg is felel a női politikusokról kreált sztereotípiáknak: gyámügyi, valamint környezetvédelmi civil pályafutása, a parlament elnöki székében tanúsított konfliktuskerülő, fegyelmezett habitusa, vallásosságának deklarálása, a jobboldalnak, illetve a határon túli magyaroknak tett gesztusai nyomán tetemes választói érzelmi tőkét halmozott fel, társadalmi elutasítottsága csekély, ugyanakkor politikai kvalitásait pártján belül is sokan megkérdőjelezik.

Jóllehet Szili szívesen hivatkozik a thatcheri bonmot-ra, miszerint a férfiak megmondják, a nők pedig megcsinálják, az utóbbi időben a házelnök is afféle odamondóként híresült el. Kritikai megjegyzései azonban folyamatos magyarázkodásba, értelmezési vitákba torkolltak. Máig nem derült ki, klientúrára gondolt-e, amikor arról beszélt, hogy a pártnak meg kell szabadulnia a nómenklatúrától, vagy hogy mit vagy kiket értett a választásokat elveszítő, MSZP-n belüli zsákmánypárton. A heves firtatás ellenére az is a házelnök titka maradt, szembehelyezkedett-e a koalíció álláspontjával, amikor a kettős állampolgársággal kapcsolatos népszavazáson a lelkiismeret szerinti voksolásra buzdított.

Noha a konyhai példázatok mellett Szili gyakran él a vívósportból kölcsönzött hasonlatokkal, a tempó kiszámítása az utóbbi időben mintha nem lett volna az erőssége. A szocialista folklór szerint a Kovács László által kitalált politikusnő emlegette először az MSZP-ben szükséges rendszerváltást - a kovácsizmus végét -, valamint a szociáldemokrata fordulatot és az elődpárttól való elszakadást szimbolizáló névváltoztatást, a tavaly augusztusi pártforradalom idején mégis a "reakciósok" közé sorolódott. Szinte az utolsó pillanatig kitartott Medgyessy Péter mellett, majd a pártelnökségben Kiss Péter kormányfőjelöltsége mellett foglalt állást. Egy nappal az MSZP Gyurcsány Ferencet pajzsra emelő kongresszusa előtt jelentette be demonstratívan, hogy indul a pártelnökségért, majd néhány napra rá ugyanolyan rossz lélektani pillanatban tette közzé visszalépését. "Úgy éreztem magam, mint aki sokáig várt a gyorsvonatra, az jött is, csak éppen elhúzott mellettem" - értékelte a történteket az év elején a Népszabadságnak adott interjújában.

Szili a házelnöki poszt elfoglalása után az Országgyűlés presztízsének visszaállítását, a redukált látszatparlament munkaparlamentté alakítását ígérte, felemás eredménnyel. Az Országgyűlést ma sem övezi nagyobb bizalom, mint az Orbán-korszakban (HVG, 2005. február 12.), menetrendszerűek a botrányok, s a házelnök számláját is terheli néhány nem éppen tiszta döntés, mint például az államfő által a parlamentnek visszaküldött kórháztörvény változatlan formában történt ismételt napirendre vétele vagy a frakcióalapítás engedélyezése a belső ellenzék kizárása után nyolcfősre olvadt MDF képviselőcsoportnak. Emiatt Dávid-Szili-tengely létrehozásával is cukkolták, amit azonban a házelnök a párbeszédképessége elismeréseként értelmezett.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.