Uniós agrárszótár
EU-s közvetlen támogatásA közös agrárpolitika 1992-es reformja során a csökkenő mezőgazdasági árak miatti...
EU-s közvetlen támogatás
A közös agrárpolitika 1992-es reformja során a csökkenő mezőgazdasági árak miatti jövedelemkiesés ellensúlyozására vezették be a szántóföldi növényeknél - a gabonára, az olajos magvakra, a fehérje- és a rostnövényekre (gofr) -, illetve a húsmarha- és az anyajuhágazatban. E támogatásokat bonyolult szabályok szerint, ágazatonként folyósítják. A tavaly csatlakozott új tagállamok számára az uniós tagság első évében a régi tagállamok termelőinek járó támogatás 25 százalékát fizetik ki. A következő két évben 5-5, később évi 10 százalékponttal emelkedik az igényelhető támogatás, s a csatlakozás után tíz évvel éri el az EU-15-ök szintjét.
Egyszerűsített területalapú kifizetés (SAPS)
A legutóbbi csatlakozási szerződésekben az új tagországok részére nyújtott átmeneti lehetőség az egyszerűsített területalapú kifizetés (Single Area Payment Scheme), amely jóval egyszerűbb a fenti standard rendszernél. E rendszerben az adott országot illető közvetlen támogatások összegét elosztják a hasznosított mezőgazdasági területtel. A SAPS-ban nemcsak a szántóföldek után, hanem a kertészeti kultúrákra, a legelőkre és az erdőkre is igényelhető pénz a brüsszeli kasszából. Magyarország számára a 2004-es keret 305,81 millió euró, ami az eredetileg számolt 4,355 millió hektárra vetítve hektáronként 70,22 euró támogatást jelent.
Nemzeti kiegészítés
Az új tagországok egyidejűleg lehetőséget kaptak a közvetlen támogatás nemzeti költségvetésből történő kiegészítésére (szakmai zsargonban: top-up), ám ez nem lehet több, mint az EU-15-ök közvetlen támogatásának 30 százaléka. Az összes közvetlen támogatás (SAPS plusz top-up) a tagság első évében nem haladhatja meg - sem nemzeti szinten, sem az egyes támogatott ágazatok szintjén - az EU-15 szerinti támogatás 55 százalékát. Ez Magyarország esetében 2004-ben mintegy 90 milliárd forint.
Gabonaintervenció
A meghatározott minőségi követelményeknek megfelelő búza, kukorica, árpa és cirok felajánlható eladásra az intervenciós ügynökségnek az unió által meghirdetett áron. Ez akkor lehet vonzó, ha túltermelés miatt a piaci ár az intervenciós ár alá csökken. A gabonaintervenció célja a termékfelesleg egyidejű piacra jutásának megakadályozása. A felajánlott terményt a kijelölt intervenciós ügynökség (Magyarországon a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal - MVH) köteles átvenni, méghozzá az intervenciós időszakon belül - Magyarországon november eleje és május vége között - a jelenleg tonnánként 101,31 eurós, havonta 0,46 euróval növekvő áron. Az MVH által a termelőknek kifizetett vételárat a brüsszeli kassza megtéríti.