Régészeti botrány Győrben: vizsgálatot rendeltek el
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) csütörtökön minden részletre és szereplőre kiterjedő vizsgálatot rendelt el annak kapcsán, hogy április elején a győri Széchenyi tér rekonstrukciója közben előkerült középkori épületmaradványokat és hun sírokat az építtetők egyszerűen eldózerolták.
"A káptalandombi római erőd felrobbantása óta nem volt ekkora régészeti kultúrbotrány Győrben" – nyilatkozta a Kisalföldnek csütörtökön Figler András, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) nyugat-dunántúli irodavezetője egy, még a hetvenes években történt esetre utalva. Akkor állítólag egy hotel építésekor egy római erőd maradványaira találtak, amit a megállapodás szerint a szálló alagsorában meg kellett volna őrizni, ám a cég vezetője inkább felrobbantatta.
© szechenyiter.blog.hu |
A mostani esetben a győri Széchenyi tér rekonstrukciója közben talált régészeti emlékeket semmisítették meg a munkagépek azzal, hogy az 50 centiméteres pályaszerkezet alatt további körülbelül 80 centiméter földet termeltek ki. A kivitelezőkkel való harcról és a régészeti emlékek eldózerolásáról a téren folyó régészeti munkálatokról beszámoló blog írt először.
Figler András elmondta, a vizsgálat eredménye a jövő hétre várható, így addig nem akar találgatásokba bocsátkozni, a szándékosságot azonban már most kizárta. Németh Zoltán alpolgármester korábban úgy nyilatkozott, hogy minden a jogerős örökségvédelmi hatósági engedélyben foglaltaknak megfelelően történt. Figler erre úgy reagált, hogy a vizsgálat során természetesen azt is megnézik, hogy ők maguk, azaz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hibázott-e, emellett viszont kíváncsiak az önkormányzat, a kivitelezők és a megelőző régészeti feltárással megbízott megyei múzeumok igazgatóságának szerepére, tevékenységére is.