2004. április. 13. 12:33 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Észak-Korea

Észak-koreai nukleáris berendezéseket látott a pakisztáni atomtudós?

Abdul Kádír Hán, az atomtechnika illegális exportjával vádolt pakisztáni tudós azt állította kihallgatóinak, hogy öt évvel ezelőtti észak-koreai látogatása során látott nukleáris berendezéseket az országban – írja a The New York Times.

Az észak-koreaiak elvitték Hánt egy föld alatti titkos atomlétesítménybe, aki ott atomberendezéseket látott - írta a lap olyan ázsiai és amerikai tisztségviselőket idézve, akiket a pakisztániak tájékoztattak az atomtudós kihallgatásáról. Ha igaz, amit Hán állít, akkor ez az első ilyen jellegű külföldi beszámoló - emlékeztet a The New York Times.



Eddig az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) az észak-koreai atomprogram és az atomarzenál fejlettségét az alapján becsülte fel, hogy az ázsiai ország mennyi plutóniumot lett volna képes előállítani. Amerikai hírszerzési tisztségviselők nem biztosak abban, hogy Hánnak van akkora szakértelme, és volt annyi ideje, illetve olyan felszerelése a föld alatti létesítményben, hogy megalapozottan állíthassa: nukleáris eszközöket látott - írja a lap.



Ahmed Kádir Hán korábban bocsánatot kért a pakisztáni néptől, és elismerte, hogy Líbiának, Iránnak és Észak Koreának adott át atomtitkokat. (A tripoli vezetés korábban nem árulta el, ki segítette urándúsítási kísérleteit.) Az atomtitkok illegális értékesítésével Hán megszegte a nukleáris fegyverkezéssel kapcsolatos nemzetközi megállapodásokat.
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.