Elhamarkodott lépés volna már most visszatérni a forint piacára a külföldi devizapiaci elemzők szerint, akik úgy...
Elhamarkodott lépés volna már most visszatérni a forint piacára a külföldi devizapiaci elemzők szerint, akik úgy vélik, hogy az Európai Bizottság szerdai döntése - mellyel megszüntette a jegybank függetlensége ügyében indított jogsértési eljárást Magyarország ellen - túlzott és gyorsan múló lelkesedést generált a hazai eszközök piacán.
A Societe Generale feltörekvő piacokért felelős vezető elemzője szerint hiba volna elragadtatásba esni amiatt, hogy az EB zöld jelzést adott Magyarországnak az IMF-tárgyalások megkezdésére, hiszen továbbra sem garantált a gyors megállapodás. A Brown Brothers Harriman Wall Street Journalnak nyilatkozó szakértője úgy vélte, a kedvező piaci hangulat könnyen arra sarkallhatja a magyar kormányt, hogy elhúzza a megállapodást, amely még ha létre is jön, sem jelent garanciát, hogy az abba foglalt feltételeket Magyarország teljesíteni fogja. (A kormány tervei szerint biztonsági hálóként használná a hitelt, amelynek lehívását várhatóan további feltételekhez kötné az IMF; ezek teljesülése, és így a magyar gazdaságpoltika irányának kielégítő változása tehát a megállapodással sem garantált teljes mértékben.)
Az Aberdeen eszközkezelő szakértője a forint elmúlt két napban tapasztalt erősödését elsősorban a hazai deviza gyengülésére játszó befektetők short-pozícióinak lezárásával magyarázta. Az elemző szerint a megállapodás lehetőségét hallva a forint ellen spekulálók menekülni kezdtek a hazai deviza piacáról, ám amint a short-zárásoknak vége, a felhajtóerő is eltűnik majd a forint mögül, és az euró árfolyama továbbra is 280-300 forint között ingázhat. A megállapodás reményében sok intézményi befektető nyitott újabb pozíciókat a magyar államkötvények piacán, ezzel is növelve a forintpiac forgalmát, ám lelkesedésüket a Fitch gyorsan letörte azzal, hogy csütörtökön közölte: a héten végbement fejlemények nem változtatnak Magyarország hosszú távú kilátásain, azaz a magyar adósság felminősítésére egyelőre nincs esély.
Az Aberdeen Asset Managementnél úgy vélik, a kormány által az elmúlt hetekben tanúsított kompromisszumkészség most is csak annyira őszinte és tartós jelenség, mint tavaly év végén, illetve január elején volt. Akkor a piaci nyomásnak engedve a kormány nyilatkozatözönnel, illetve Fellegi Tamás nem hivatalos washingtoni látogatásaival próbálta meggyőzni a befektetőket arról, hogy hitelfelvételi szándékai komolyak, amire azok megerősítették pozícióikat a magyar eszközökben. A forint árfolyamának stabilizálódását követően a Brüsszel és Budapest közti párbeszéd megint alábbhagyott, majd Orbán Viktor március 15-iki beszólását követően szinte teljesen meg is szűnt egy időre.
A megállapodásra vonatkozó elemzői kilátások a kormányzat előrejelzéseinél most is óvatosabbak - míg az NGM-nél úgy vélik, akár az év közepére létrejöhet a hitelmegállapodás a valutaalap és Magyarország közt, a külföldi elemzői konszenzus szerint arra legkorábban a harmadik negyedévben kerülhet sor, már ha egyáltalán megvalósul. Addig is minden megtorpanás, vagy a jelenlegitől eltérő szándékot sugalló lépés a kormány részéről árthat a forintnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.