Így fektethetünk kitűnő cégekbe tőzsdére lépésük előtt
A kisbefektetők régi vágya, hogy a nagy befektetési bankok számára biztosított feltételek mellett vehessenek részt a...
A kisbefektetők régi vágya, hogy a nagy befektetési bankok számára biztosított feltételek mellett vehessenek részt a tőzsdei bevezetéseket megelőző részvénykibocsátásokban. A módi évtizedek óta az, hogy a kibocsátást szervező bank haverjai és kiemelt üzletfelei kaphatnak csak kibocsátási áron a részvényekből, s mivel a keresletet szándékosan nem elégítik ki olcsón, a bevezetés napján a tömegek is rástartolnak a papírokra, ilyenkor gyakran nagy mértékben emelkedik az ár.
A kibocsátási áron jegyzők persze ekkor már a kasszához járulnak, szüretelik a profitot. A kisbefektetők tehát azt kutatják, miként lehetne korábban, még a bevezetés előtt befektetni a vonzó cégek részvényeibe. Megjelentek már különböző platformok, melyeken tőzsdére kacsintgató cégek papírjai forognak, de ezeknek megvan a maguk kockázata. Ma viszont debütált a Nasdaq-on egy olyan befektetési alap, mely kimondottan arra specializálódott, hogy tőzsdére menő cégekből vegyen papírokat jó korán.
A Keating Pre-IPO Fund zárt végű, tehát nem változik a befektetési jegyek száma attól függően, hogy épp kifelé, vagy befelé hordják pénzüket a befektetők. Ezért aztán nem fordulhat elő, hogy az alapkezelő csak azért kénytelen kiszállni befektetésekből, mert az alapból kivesznek pénzt. Az alap olyan cégekbe fektet, melyek árbevétele meghaladja a 10 millió dollárt, melyek várhatóan másfél éven belül tőzsdére mennek és ahol az értékeltségi szint olyan, mely duplázással kecsegteti a befektetőket az IPO-ig.
A KIPO tickerkód alatt futó alap szándékosan távol tartja magát a túlárazott, agyonhájpolt papíroktól, nem vett Zyngát és Facebook-ot sem fog. Első tőzsdei napján 10 dollár körül kötötték, majd figyeljük további sorsát, mivel érdekes hosszú távú befektetésnek tűnik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.