Elhúzódó tőzsdei balhéra utal a magasan maradó félelemindex
Noha három napja emelkednek az amerikai piacok, a piac félelmét mérő mutatók csak nem akarnak csökkenni.
Noha három napja emelkednek az amerikai piacok, a piac félelmét mérő mutatók csak nem akarnak csökkenni. A VIX index azoknak az opcióknak az árát mutatja, melyekkel biztosítást lehet kötni áresés ellen, vagyis minél nagyobb a para, annál magasabb a VIX.
Az nem okozott nagy meglepetést, hogy amikor augusztusban elkezdtek zuhanni a piacok, akkor a VIX meredeken emelkedett, az viszont a korábbi tapasztalatok tükrében fura, hogy a nyugodtabb időszakokban sem tud érdemben csökkenni.
A VIX a piaci esést sokszorosan meghaladó mértékben emelkedett a múlt hónapban és szeptember elején, az emelkedő napokon viszont továbbra is általában szerényen esik. Ez egyértelműen a bizonytalanság fennmaradására utal, arra, hogy a befektetők tartanak a további eséstől.
Még rosszabb hír, hogy a határidős VIX is tartósan magasan marad. A három, illetve hat hónapra előre kötött VIX-kontraktusok is igen magas áron forognak, szintén azt jelezve, hogy elhúzódó piaci volatilitásra számítanak a befektetők.
Mindez persze azt is jelenti, hogy ha a piac rosszul ítél és tartós megnyugvás következik be, a VIX shortolásával kimagasló pénzeket lehet keresni. Azt persze senki sem tudja, hogy ha újra lejtőre kerülnek a tőzsdék, hogyan reagál a VIX. Az biztos, hogy emelkedni fog, de ennek mértéke kiszámíthatatlan. Ezért aztán a VIX esésére történő játék igen kockázatos mulatságnak tűnik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.