Christine Lagarde szerint az „adok-kapok” nem érdeke senkinek, és Trump kész lenne tárgyalni, csak előbb az EU-nak kell virítania valamit.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint Európának az Egyesült Államokkal vívott vámháború helyett tárgyalnia kell a következő amerikai kormánnyal, és fontolóra kell vennie több amerikai termék vásárlását is. Christine Lagarde-dal a Financial Times beszélgetett november 25-én az EKB székházában, az interjú pénteken jelent meg, az MTI is idézi.
Lagarde szerint ha Európa „elkeseredett kereskedelmi háborúskodásba” kezdene Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban hivatalba lépő kormányával, az gyorsan eszkalálódna, és a világgazdaság egészének növekedését is lassítaná. Lagarde felidézte, hogy Trump a kínai importra 60 százalékos, a világ többi részéről érkező behozatalra 10-20 százalékos vámokat helyezett kilátásba.
Az EKB elnöke a megválasztott amerikai elnök által említett 10-20 százalékos sávról azt mondja: ha valaki konkrét vámszint helyett sávokat jelöl ki, az tárgyalási készségre utal. Európa felajánlhatja bizonyos amerikai termékek vásárlását, és jelezheti az új amerikai kormánynak, hogy kész tárgyalóasztalhoz ülni.
Christine Lagarde szerint ez jobb forgatókönyv, mint az „adok-kapok” alapú puszta megtorlás, amely senkinek nem áll érdekében.
Európa felajánlhatja a tárgyalások mellett azt is, hogy még több cseppfolyósított földgázt vásárol az Egyesült Államoktól, és számos olyan hadiipari termékcsoport is van, amelyet Európa nem tud előállítani. Lagarde szerint ezeket a hadiipari termékeket EU-szintű egyeztetéssel vásárolhatnák meg Amerikától az uniós tagországok.
Az EKB elnöke szerint a Kínából és Európából Amerikába érkező importra kilátásba helyezett vámok eltérő mértéke miatt gondosan tanulmányozni kell a kínai export átirányításának lehetőségét. Az érintett kínai termékek egyes esetekben ugyanis nyilvánvalóan vesztenek versenyképességükből az amerikai piacon, így exportőreik megpróbálnak majd máshol piaci lehetőségeket keresni, és egyértelmű, hogy ez az alternatív piac Európa, a világ harmadik legnagyobb gazdasági övezete is lehet.
Ugyanakkor a védővámok alkalmazása helyett Európa számára vonzóbb a Kínával folytatandó szabadkereskedelem, abban az esetben, ha ez viszonos és mindkét fél számára előnyös. Egy friss szakértői tanulmány szerint csak a brit gazdaságnak több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a Trump által kilátásba helyezett vámok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.