Gazdaság hvg.hu 2024. november. 14. 09:30

Az OLAF főigazgatója meglátogatta Polt Pétert

Az uniós csalás elleni hivatal 2023-ban két ügyben tett ajánlást a magyar ügyészségnek.

Polt Péter legfőbb ügyész 2024. november 13-án a hivatalában fogadta az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatóját, Ville Itälät – írja közleményében a Legfőbb Ügyészség.

A közlemény szerint a magyar ügyészség és az OLAF szorosan együttműködik, mind vezetői, mind szakértői szinten rendszeresek a találkozók. Az együttműködést 2022 februárjában munkamegállapodás formájában is rögzítették.

Az OLAF feladata az európai uniós pénzek felhasználásával kapcsolatos csalási jellegű, korrupciós és egyéb szabálytalanságok feltárása. A vizsgálat eredményeként – többek között – igazgatási, pénzügyi, fegyelmi vagy igazságügyi ajánlást tehet. A közleményben az áll, hogy Ville Itälä kihangsúlyozta: jó munkakapcsolatot ápol szervezetük a magyar Legfőbb Ügyészséggel. A közös fellépés továbbra is szükséges az Európai Unió költségvetésének hatékony védelméhez.

Közösen lépne fel a korrupciós praktikák ellen az Integritás Hatóság és az OLAF

A két szervezet vezetője szerint nagyon fontos a szakértelem egyesítése a határokon átívelő csalásformák kezelése szempontjából.

Polt Péter elmondta, hogy a magyar ügyészség – bár erre nincs törvényi kötelezettsége – az OLAF igazságügyi ajánlása nyomán valamennyi esetben elrendeli a nyomozást, illetve amennyiben már folyamatban volt a nyomozás, az OLAF ajánlását a nyomozás irataihoz csatolják, és abban értékelik.

Az OLAF 2023-as jelentése Magyarország esetében megállapította, hogy

a 2019 és 2023 között OLAF igazságügyi ajánlással érintett ügyek közül két esetben vádemelés történt, míg egy esetben a nyomozást megszüntették,

ami 67%-os arányt jelent. A jelentésben „függő döntésként” megjelölt 15 ügyben a nemzeti igazságügyi hatóság még nem hozta meg a döntését, a nyomozás folyamatban van.

Az OLAF 2023-ban összesen két igazságügyi ajánlást tett a magyar ügyészi szervezetnek. Az egyik ajánlás alapján a nyomozást elrendelték a magyar hatóságok, a másik ajánlás már folyamatban lévő nyomozásban került felhasználásra és értékelésre.

2023-ban három ügyben – amelyekben korábban vádemelés történt – a bíróságok jogerős, vád szerinti marasztaló ítéleteket hoztak.

Mint korábban írtuk, hiába jött kevesebb uniós forrás Magyarországra, az EU Csalásellenes Hivatalának így is akadt dolga nálunk: az OLAF éves jelentése alapján az egyik legtöbb – szám szerint 11 – vizsgálatot magyar ügyekkel kapcsolatban folytatta a szervezet. Ennél többet csak Romániában (16) és Bulgáriában (14) regisztráltak, az olaszokkal holtversenyben vagyunk.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.