Nem csak a magyar kormány él előszeretettel az adókedvezmények eszközével. Sőt, a jövedelamadó-elengedés szintje Magyarországon az egyik legkisebb. Általános forgalmi adóból viszont a magyar állam relatíve sokat enged el a kedvezményes kulcsokkal (az Európa-bajnok 27 százalékos általános kulcshoz viszonyítva). Az Európai Bizottság adókedvezmények alkalmazása helyett támogatások és adó-visszatérítések alkalmazását javasolja a tagállamoknak.
Az adókedvezmények számítanak az Európai Unió leggyakoribb állami támogatási eszközeinek – erre az eredményre jutott az Európai Bizottság elemzése, amelyet a Portfolio.hu dolgozott fel.
A kedvezményeknek lehetnek előnyös hatásaik, ugyanakkor sokszor bonyolultabbá teszik az adórendszert, ami csökkentheti átláthatóságukat és hatékonyságukat. Miközben az Európai Unió versenyképességi reformjainak középpontjában pont az adóharmonizáció és a belső piac különbségeinek megszüntetése került az Enrico Letta és Mario Draghi által kidolgozott reformcsomagokban. A cél az adórendszer egyszerűsítése és a -kedvezmények átláthatóságának növelése lenne.
Az Európai Bizottság friss becslései szerint a személyi jövedelemadóhoz kapcsolódó adókedvezmények az EU27-ben az szja-bevételek 16%-át teszik ki, ami átlagosan a GDP 1,2%-ának felel meg. Hasonló mértékű hatása van a csökkentett áfakulcsoknak is, amelyek a háztartások által fizetett áfabevételek mintegy 16%-át jelentik.
Ami az szja-t illeti a kedvezmények okozta bevételkiesése átlagosan 16%-os, de jelentős eltérések vannak az országok között. Míg Cipruson és Máltán a bevételkiesés 5% alatt marad, addig Szlovákiában és Görögországban ez az arány meghaladja a 25%-ot.
Magyarország az uniós alsó harmadban van, az szja-hoz kapcsolódó adókedvezmények 10%-kal csökkentik a magyar jövedelemadó-bevételeket.
A hazai rendszer kifejezetten komplex, ami árnyalja is azt a képet, hogy egykulcsosnak mondott az szja-rezsim: rengeteg kedvezmény érhető el.
A bizottsági elemzés szerint összességében az alacsonyabb keresetű háztartások támogatásában jelentős szerepe van a hazai rendszernek.
A bizottsági jelentés szerint az áfa esetében a csökkentett kulcsok bevezetése segíthet mérsékelni az általános forgalmi adó regresszív hatását, amely különösen az alacsonyabb jövedelmű háztartásokat érinti hátrányosan, hiszen jövedelmükhöz képest arányosan nagyobb áfát fizetnek.
Az áfarendszer Magyarországon különösen magas alapkulcsot alkalmaz, ami jelenleg 27%-on áll. Az alapvető élelmiszerekre és szolgáltatásokra vonatkozó csökkentett és szupercsökkentett áfakulcsok azonban segítenek mérsékelni az áfa regresszív hatását. Az élelmiszerek, gyógyszerek és egészségügyi termékek alacsonyabb áfakategóriába esnek, ami különösen előnyös az alacsonyabb jövedelmű háztartások számára.
Magyarországon az áfarés, vagyis a költségvetési bevételkiesés a rendszerben, az EU egyik legmagasabb értékét mutatja: 2021-ben elérte a 14,7%-ot,
míg ebből 7,5 százalék a rosszul újraelosztott adókedvezmény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.