Kevesebb önerőre lesz szükség, és magasabb törlesztőrészletet is lehet vállalni az energiahatékony ingatlanok vásárlásánál, illetve felújításánál.
A hétfő esti Magyar Közlönyben jelent meg Matolcsy György rendelete, amely szerint az eddiginél sokkal kevesebb önerőre lesz szükség ahhoz, hogy energiahatékony ingatlan vásárlására hitelt lehessen felvenni. Ennek a változásnak a részleteit már októberben bejelentette a Magyar Nemzeti Bank, de csak most lett hivatalos. Az új szabály 2025. január 1-jétől él.
A rendelet a szabályozásnak két fontos részletét változtatja meg. Az egyik ezek közül az, hogy ezek után az energiahatékony ingatlan vásárlásakor vagy felújításakor a lakás forgalmi értékének 90 százaléka felvehető lesz hitelként az eddigi 80 helyett, vagyis nem 20, hanem 10 százalékot kell betenni önerőként. Eddig erre csak azoknak volt lehetőségük, akik 41 év alattiak, és az első lakásukat vették.
![](https://img.hvg.hu/Img/27315920-08f2-479a-bc05-0514a7db57d5/41e917b4-aa7d-4b1c-8d0b-ca1497659599.jpg)
A másik újdonság az, hogy mekkora törlesztőrészletig lehet elmenni. Mostanáig csak a legalább havonta 600 ezer forint nettó jövedelemmel rendelkezők vehettek fel akkora hitelt, amelynek a törlesztőrészlete több, mint a havi jövedelmük fele (ők a jövedelmük 60 százalékáig mehettek el), ezek után viszont annak is 60 százalékra tolják fel ezt a korlátot, akik zöld épületre legalább 10 éves kamatperiódusú vagy fix kamatozású hitelt vesznek fel, vagy 5 évnél nem hosszabb futamidejű forinthitelt.
Energiahatékony ingatlannak az számít a rendelet szerint, amely A+ vagy annál is jobb energetikai besorolással rendelkezik, és amelynek az összesített energetikai jellemzőjeként számított érték legfeljebb 68 KWH négyzetméterenként egy évre. A felújításnál 68 helyett 76 ez a korlát, de azoknak a lakásoknak a felújítására is érvényes a rendelet, amelyeknél legalább 30 százalékkal csökkentenék az energiaigényt.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)