Az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának készített jelentés arra mutat rá, hogy az uniós agrártámogatások legnagyobb része a szupergazdagokhoz kerül, miközben gazdák ezrei mennek tönkre Európában.
Csányi Sándor Bonafarm Zrt.-je és az egykor Simicska Lajos érdekeltségeként számon tartott, majd Mészáros Lőrinchez kerülő Mezort Zrt. is szerepel azok között a cégek között, amelyek a legtöbb támogatást kapták az Európai Uniótól a közös agrárpolitikai (KAP) keretein belül a 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusban – ez abból a tanulmányból derül ki, amelyet az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottság megbízásából készítettek az agrártámogatások legnagyobb kedvezményezettjeiről.
A Bonafarm 2018-ban és 2019-ben egyaránt a hetedik legtöbb támogatást kapta a KAP-ból a részvénytársaságok közül, közvetlenül és közvetve összesen előbbi évben 7,2 millió, utóbbiban 7,3 millió euróhoz, azaz két év alatt közel 6 milliárd forinthoz jutott hozzá. A Mezort, amely 2018 végén lett Mészáros Lőrinc tulajdona, abban az évben a 13. lett 6,5 millió eurós támogatással. 2019-ben kevesebb, 5,6 millió eurós támogatást kapott, ezzel viszont a 10 legtöbb pénzhez jutó társaság közé került.
A jelentés arra mutat rá, hogy míg kis gazdálkodók ezrei mentek tönkre, addig a KAP-ból nyújtott támogatások túlnyomó többségét a szupergazdagok kapták. A The Guardian gyűjtése szerint 2018 és 2021 között 17, a Forbes 2022-es gazdaglistáján szereplő szupermilliárdos összesen 3,3 milliárd euró, közel 1 350 milliárd forint támogatást kapott. A legnagyobb kedvezményezettek között szerepel Orbán Viktor fontos európai szövetségese, Andrej Babis volt cseh miniszterelnök is.
Az említett gazdaglistán Mészáros és Csányi is szerepel, a két legvagyonosabb magyarra a brit lap cikke nem tér ki, az azonban a K-Monitor elemzéséből kiderül, hogy Mészáros Lőrinc 2018 és 2021 között összesen 17,3 milliárd forint, Csányi Sándor pedig 22,3 milliárd forint agrártámogatáshoz jutott, igaz, ebben az uniós források mellett a magyar államtól kapott támogatások is szerepelnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.