A hosszú távú szerződésünk már drágának számít, és a Válasz Online szerint amikor ezt a magyar fél felvetette az oroszoknak, az nem újratárgyalást javasolt, hanem azt, hogy a magyarok vegyenek még több gázt, azt már az olcsóbb régiós piaci árhoz közelebb. Ami a pláne: az MVM ezt idén már többször is megtette az új megállapodás bejelentése előtt.
Október 10-én járt legutóbb Oroszországban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a látogatása után közölte, hogy kiegészítő kereskedelmi szerződést kötött a Gazprommal. Ennek keretében a három éve hatályos hosszú távú szerződésben rögzítettnél több gázt vásárolhat a magyar állami MVM, és Szijjártó arra utalt, hogy ez a pluszmennyiség olcsóbb lesz, illetve a Telexnek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az új szerződés „csökkenti a gáz átlagárát”.
Ebből arra lehetett következtetni, hogy árkedvezményt kapott az MVM, de a Válasz Online szerint nem ez történt. A lap gázpiaci szakértőkkel beszélt, akik azt mondták, egyszerűen túl sok most Európában a gáz, lement az ára. Magyarország oroszokkal kötött hosszú távú szerződése így végképp megdrágult. (Emlékezetes, hogy erről a szerződésről hamar kiderült, hogy valójában árelőnnyel nem járt, a holland gáztőzsde árait követte, sőt az oroszok a régiós partnerek között időnként konkrétan nekünk adják a legdrágábban az árut.)
A Válasz Online szerint amikor ezt a magyar fél felvetette, az oroszok nem akarták újratárgyalni a szerződés feltételeit, hanem azt javasolták, hogy a magyarok vegyenek még több gázt, és a többletet elvihetik a régiós piaci árnak inkább megfeleltethető összegért.
A lap kiemelte: az október 10-i megállapodás nem konkrét vásárlásról szól, hanem csak szándéknyilatkozat arról, hogy ha van eladó orosz gáz a Balkán felől, akkor azt az MVM megveheti a napi kereskedésnek megfeleltethető áron, amely jelenleg alacsonyabb, mint a hosszú távú szerződésben rögzített képlet alapján számolt ár.
Az MVM viszont idén rendszeresen vásárolt a hosszú távú szerződésben foglalt mennyiség fölött is gázt a Gazpromtól, a szerződéseshez képest olcsóbban – a Válasz Online forrásai szerint átlagosan 10 százalékos kedvezménnyel. Vagyis a lap szerint az új megállapodás csak egy létező gyakorlat fenntartásának szándékát rögzítette.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.