A döntést néhány nappal azután hozta meg Peking, hogy az EU elfogadta a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámot.
Importvámot vet ki Kína az európai konyakra – írja a BBC. Franciaország szerint a lépés valójában megtorlás azért, mert az Európai Unió elfogadta a kínai elektromos járművekre kivetett büntetővámra. Kína azonban úgy jellemezte, csak a kínai gyártók védelmében hozta meg „dömpingellenes” döntésről van szó: a kínai kereskedelmi minisztérium indoklása szerint az európai konyak-behozatal „jelentős károkat” okoz a helyi gyártóknak, ezért az importőröknek „biztonsági letétet” kell fizetniük.
Kína további vámok kivetését tervezi az Európában készült járművekre, sertéshúsból készült termékekre és tejtermékekre is. Arról, hogy Kína hogyan vághat vissza a büntetővám miatt, ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
Miután Peking bejelentette az importvámot, a francia részvények zuhanni kezdtek. A népszerű francia brandyk, mint a Hennessy és a Remy Martin gyártói szerint a kínai importvám bevezetése „katasztrofális” az ipar számára. A Henessyt gyártó LMVH részvényei három százalékot, a Remy Martin gyártója, a Remy Cointreau pedig nyolc százalékot esett a tőzsdén. Az Európai Bizottság bejelentette: megtámadja a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) a kínai adót, melyet a kereskedelemvédelmi intézkedésekkel való „visszaélésnek” minősített.
A francia kereskedelmi miniszter, Sophie Primas is arról nyilatkozott, megtorló intézkedés lehet a kínaiak által most bevezetett vám. A francia konyakokra kivetett vámot „elfogadhatatlannak” nevezte, ami „teljes mértékben” ellentmond a nemzetközi kereskedelem szabályainak, majd hozzátette: Párizs minden segítséget megad az Európai Bizottságnak ahhoz, hogy fellebbezhessen a WTO-nál a kínai vám miatt.
A kínai autókra kivetett büntetővám bejelentése után a Porsche, a Volkswagen, a Mercedes-Benz és a BMW részvényei szintén zuhanni kezdtek, mert ezeket az autógyártókat is érinthetik a kínai vámintézkedések.
(Kiemelt képünk illusztráció.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.