Farkas Zoltán
Szerzőnk Farkas Zoltán

Mivel a háború még nem ért véget, indokolt az óvatosság a gazdaságpolitikában is, de jövőre már 3,5 százalék körüli növekedés várható – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a közgazdász-vándorgyűlésen. Folytatódik az államháztartási hiány csökkentése, ennek ellenére 2025-ben nő a családi adókedvezmény, bővülnek az otthonteremtési juttatások, valamint a kis- és középvállalatok is támogatásokra számíthatnak.

„Egymás meggyőzésének az esélye csekély” – csupán ezzel a mondattal utalt Varga Mihály pénzügyér arra a szóváltásra, amelyet Matolcsy Györgynek, a Magyar Nemzeti Bank elnökének a tegnapi, erősen kormánykritikus előadása váltott ki, s amire Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója azzal reagált: az elnök mandátumának lejártáig, vagyis a 2025 márciusáig már „guggolva is kibírjuk”.

A pénzügyminiszter a viszontválasz helyett visszafogott helyzetértékelést adott, amelyet – az ő szóhasználatával – óvatos optimizmus hatott át. Az a cél, hogy a magyar gazdaság térjen vissza abba a növekedési tartományba, amelyben a pandémia előtt volt.

Matolcsy György ismét az Orbán-kormányt ostorozta: Valahol megint utat tévesztettünk

„Egyik megálló sem jó annak, aki rossz vonatra szállt” – idézte Bernard Malamud amerikai írót Matolcsy György a közgazdász-vándorgyűlés nyitóelőadásában. Az ok: 2021-ben teljes gazdaságpolitikai úttévesztés történt, emiatt a 2030-ra megjelölt célokat egy évtizeddel el kell halasztani.

A magyar gazdaság úgynevezett potenciális, azaz egyes tényezők alapján számított növekedése jónak mondható, 3,2 százalék körül van, szemben a német gazdaság 0,8 százalékos mutatójával. Idén még a tényleges növekedés ez alatt marad, 1,5 százalék körül alakul, bár ezt sem szabad lebecsülni, mert az európai mezőnyben elég jó, „az első tízben van”, de jövőre már 3,5 százalékkal nőhet a hazai GDP. „Szeretnénk ennél is optimistábbak lenni” – fűzte hozzá.

Folytatódik a költségvetési konszolidáció, vissza kell térni a GDP-arányosan 3 százalék alatti hiányhoz – jelezte a célt, de felvillantotta azt a dilemmát is, hogy a deficit csökkentése mellett lesznek jövőre extra kiadások is: folytatódik a pedagógusbérek emelkedése, az elhalasztott állami beruházásokat be kell indítani, nő a gyermekek után járó adókedvezmény, bővülnek az otthonteremtési támogatások. Mindemellett a gazdaságban szükség van célzott támogatásokra, bár ennek kereteit a költségvetési konszolidáció korlátozza. Az ideinél nagyobb mozgásteret a kamatkiadások mérséklődése nyújthat.

Csikorog a gazdaság, recseg a költségvetés, de Orbán még tűri Nagy Márton kudarcát

A magyar gazdaság tavaly sem pörgött fel, és idén sem, sőt a második negyedévben lassult. Éves átlagban nemhogy 4, de 2 százalékos növekedés se nagyon lesz. Amit Nagy Márton a gazdaságpolitikájából meg tudott valósítani, az kudarc, amit nem tudott, arra pénz híján nem is lesz lehetősége.

Varga azzal érvelt, hogy a pandémia után Magyarországon számottevően javult az államháztartás helyzete, 2020 óta már eddig is mérséklődött a hiány. A pandémia előtt, csaknem egy évtizeden át folyamatosan csökkent az államadósság rátája; ha egyszer már képesek voltunk erre, miért ne sikerülne ismét, nehezebb körülmények között is? – vetette föl a politikus.

Eredménynek tartja, hogy Magyarország fizetőképessége egyetlen pillanatra nem került veszélybe; az államadósság finanszírozásának stabilitást ad, hogy az állampapírok 25 százalékát a lakosság vásárolta meg. Ötven százalék intézményi befektetők kezében van, a további 25 százalék pedig devizatartozás. Ezt Varga csupán célként jelölhette meg, mert a devizaadósság jelenleg közel van a 30 százalékhoz. A Japánban a minap kibocsátott, úgynevezett szamurájkötvényt és a korábbi kínai kötvényt azzal indokolta, szükség van a jelenlétre az ázsiai piacon is, hogy legyen hová fordulni, ha a hagyományos piacokon zavar támad.   

A lakosság jövedelmi helyzete javul, a keresetek vásárlóereje tíz hónapja nő, a fogyasztás viszont nem követi ezt a tempót. A háztartások előbb visszaépítik azokat a megtakarításaikat, amelyeket az infláció elvett tőlük, de a megtakarítások növekedése jó hír. Ha a kamatkörnyezet változik, csökkennek a kamatok, akkor élénkülni fog a fogyasztás is, a lakáscélú hitelezés máris fellendülőben van – talált bizakodásra okot adó motívumot.

Lezuhant és a padlón maradt a magyar ipar

Továbbra sem találja az újraindítás gombot a magyar ipar: az ágazat teljesítménye idén júliusban 1,3 százalékkal csökkent, a héthavi mínusz pedig 3 százalék. Az NGM sem túl optimista.

Tavaly 13 milliárd euró működőtőke érkezett Magyarországra – lepte meg egy eddig nem hallott adattal a közönséget, de ahhoz, hogy ennek a kedvező következményei megmutatkozzanak, a külső környezetnek javulnia kell. Momentán kockázatot jelent a kínai hitelpiac gyengélkedése, a magyar export fő piacát jelentő Németország gazdasági modellje válságba került, nem múltak el még az inflációs félelmek, a nyersanyagárak hektikusan alakulnak, ha a regionális konfliktusok éleződnek, megugranak az árak, az autóipar technológiai átállása nem lesz gyors, és nehezen megy, az USA, Kína és az EU kereskedelmi kapcsolatait a lekapcsolódás veszélye árnyékolja be – sorolta. Viszont a kamatpálya a várakozásoknál kedvezőbben alakulhat, tette hozzá, és ha ez bekövetkezik, az valóban csökkentheti a költségvetés terheit.

A magyar gazdaság növekedési esélyeire vonatkozó óvatos optimizmusát a következőkkel indokolta:

  • A reálbérek 9-10 százalékkal nőnek, oldódnia kell a lakosság óvatoskodásának, előbb-utóbb javulni fog a fogyasztás,
  • a gazdaságpolitika a kis- és középvállalkozási szektorra koncentrál majd, amelynek a likviditása jó, vagyis kevesebb pénzügyi ösztönzőre lesz szükség,
  • az állami kiadások csökkenése folytatódik, vissza kell térni a feszes fiskális pályára, a GDP-arányos hiány 3 százalék alá fog csökkenni, és nem csupán az uniós túlzottdeficit-eljárás miatt; ez az érdekünk,
  • élénkül a kereslet a hazai termékek iránt,
  • a kamatcsökkentéssel olcsóbb lesz a hitelezés.

Vagyis a feszes monetáris és a feszes költségvetési politika segíteni fogja a növekedést – összegezte Varga Mihály. A növekedés forrásait tehát az élénkülő fogyasztás, a beinduló nagyberuházások, az olcsóbb hitel, a kiépülő kapacitásokkal bővülő export adja majd. A kormány ehhez a fiskális egyensúlyt, a célzott gazdasági programokat és a humántőke fejlesztését adja hozzá. „A helyzet derűre ad okot, bár a háború nem ért véget, indokolt az óvatosság a gazdaságpolitikában is” – zárta előadását.

Az elemzők és a bankárok tegnap ennél jóval pesszimistább prognózisokkal álltak elő. Varga Mihály optimista jövőképe harmonikus együttműködést feltételez a gazdaság legfőbb irányítói között, holott a kapcsolatukat egyre mélyebb konfliktusok jellemzik. Nagyon sok múlik azon, kit jelöl jövőre Orbán Viktor a jegybank élére. Az eddigi jelek alapján erre annak van a legnagyobb esélye, aki hajlandó a mostaninál merészebb kamatcsökkentésre, a vállalkozások jegybanki eszközökkel történő támogatására, illetve a harmonikus együttműködésre a kormányfővel. Borítékolhatóan vannak ilyen önjelöltek, nem is kevesen. 

Ha nincs váltás, baj van: már a jövőt siratja Matolcsy és az MNB

Évtizedes sikertörténet, amit évtizedes mélyrepülés követ – nagyjából így lehet lefordítani Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnökének szavait az idei Közgazdász vándorgyűlés kiemelt előadójaként. A monetáris és költségvetési oldal konfliktusai látványosak, külső szemlélő előtt is csattannak, de a legnagyobb baj nem itt van.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.