Fizetett hirdetésben írja az amerikai követség, hogy Magyarország az Oroszországtól való függést választja az energetikában.
„Míg Magyarország szomszédai csökkentik az Oroszországtól való függőségüket, addig Magyarország ennek ellenkezőjét teszi” – írja Facebook-posztjában az USA magyarországi nagykövetsége. „Miközben Magyarország marad az egyetlen uniós ország, amely 100 százalékban Putyin Oroszországától függ nukleáris fűtőanyag tekintetében, az Egyesült Államok törvényt hoz az orosz uránimport megszüntetéséről. Magyarország Putyintól való függősége egy választás – és veszélyes választás” – írja a követség a fizetett hirdetésként is terjesztett posztban.
Nem ez az első alkalom, hogy az amerikai követség, illetve személyesen David Pressman nagykövet az orosz energetikai függőségek miatt kritizálja a magyar kormányt.
A kabinet – Szijjártó Péter külgazdasági miniszter – jellemzően azzal szokott érvelni, hogy Magyarország oroszenergia-függése adottság, azon nem lehet gyorsan változtatni. Illetve nem is érdemes politikát keverni az üzletbe. Legutóbb a magyar miniszter azt is fölhánytorgatta, hogy az USA is vásárol Oroszországból urániumot.
Szijjártónak abban igaza van, hogy az amerikai nukleáris ipar tetemes mennyiségben vásárol orosz urániumot – de az is igaz, hogy Washington jogszabállyal számolja fel az importot.
Magyarország energiakitettsége is tény, ugyanakkor a magyar kormány megmagyarázhatatlanul keveset tesz az orosz energiahordozókról való leválás érdekében. Ha már a nukleáris fűtőanyagnál tartunk: Szlovákia már leszerződött, hogy az amerikai Westinghouse-tól vásárol fűtőelemeket a paksival azonos típusú reaktoraiba. Magyarország nem tett így.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.