A bankok különadója viszont marad, mert a miniszter szerint az ő nyereségük ezt elbírja.
A légiforgalmi adó mellett 2025 januárjától megszűnik a távközlési és a gyógyszergyártói extraprofitadó is,
jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Nagy az EU-s elektromosautó-piac támogatási javaslatcsomagját mutatta be a sajtótájékoztatón, miután azzal végzett, felelte a fentit az ATV kérdésére.
A miniszter ugyanakkor leszögezte, hogy a bankok extraprofitadója indokolt, az marad. Azt magyarázta, a bankok esetén volt egy megállapodás, hogy a gazdaságot támogatják, a kormány ezért nem emel bankadót, “ezt a kormány betartotta” – hangsúlyozta, kiemelve: az idei évben megvalósul, hogy 270 milliárd a teljes bankadó és a felét le lehet vonni. Ezen mi nem változtatunk – tette hozzá.
Érdemes megjegyezni, hogy a bankok betartották a törvény betűjét, tehát azt, hogy nem “a kormány szándéka szerint jártak el”, a törvénynek lehet felróni. Fel is rótták, mint ismert, nemrég átírták, szigorították az állampapír-állomány növelésére és az ahhoz kapcsolt adófelezésre vonatkozó szabályokat. Nagy megfogalmazásában a szabálymódosítást azért lépték meg, “hogy tiszta legyen a kormány akarata”.
Nagy szerint a bankok profitja ezt elbírja az extraprofitadót, nagyon jó évet zártak 2023-ban. Ezt a miniszter arra mondta, hogy az ATV felvetette: a Bankszövetség tiltakozik, mondván, nem volt extraprofitjuk.
Gulyás Gergely a hétfői kormányinfón arról beszélt, hogy növelik a bankok tranzakciós illetékét, és a valutaváltás illetékét is. Nagy most az erre irányuló kérdésre válaszolva azt is bejelentette, hogy
ha középárfolyamon vált a Revolut és a TransferWise, akkor nem kell a megemelt illetéket megfizetnie.
A kormány kikötötte, hogy a bankok, pénzintézetek nem terhelhetik az ügyfelekre a megemelt tranzakciós illetékek terheit. Nagy szavaiból most az is kiderült, hogy
a bankok a meglévő kedvezményeket a szerződéseket illetően nem vonhatják vissza.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.