Gazdaság hvg.hu 2024. június. 21. 18:29

Súlyos kritikákat fogalmazott meg a magyar gazdaságpolitikáról az IMF

A túl nagy állami szerepről és a hiteles középtávú tervezés hiányáról ír értékelésében a Valutaalap, amely megdicséri a jegybankot.

Évi rendes felülvizsgálatának eredményét közölte a Nemzetközi Valutaalap, amely közleményében köszönetet mondott a magyar illetékeseknek a nyitottságukért és vendégszeretetükért.

Az elemzés maga azonban már kevesebb dicséretet tartalmaz, bár azt az IMF is elismeri: a magyar gazdaság túl van a nehezén. Mint írják: Magyarország nehéz időszakon van túl, a két számjegyű infláción és a külkereskedelmi hiányon a hatékony monetáris politikának, a kormányzati gazdaságpolitika szigorodásának, illetve az energiaárak csökkenésének köszönhetően sikerült úrrá lenni 2023-ban, méghozzá úgy, hogy a munkaerőpiac és a pénzügyi szektor megőrizte ellenállóságát, ráadásul a külkereskedelmi mérleg is pozitívba fordult.

A biztató jelek ellenére azonban a magyar gazdaság komoly kihívásokkal szembesül, emeli ki az IMF, hozzátéve, mind az államháztartási hiány, mind a GDP-arányos államadósság jóval a 2019-es szint felett van, miközben a Covid idején bevezetett különadók növelik a piaci bizonytalanságot. Rontják a piaci viszonyokat a támogatott hitelkonstrukciók, a kulcságazatokban túl magas állami tulajdonrész pedig akadályozza a valódi versenyt. Megemlékeznek arról is, hogy az EU-források egy jelentős részét még mindig visszatartják, márpedig ezek a pénzek fontosak lennének a digitalizáció, a regionális felzárkózás és a zöld átállás finanszírozására.

A helyzetet nem látják reménytelennek, azt is kiemelik azonban, hogy a fenntartható növekedés érdekében „hiteles és növekedésbarát” fiskális kiigazítási tervre lenne szükség, illetve arra, hogy a kormányzat is támogassa a jegybank inflációcsökkentő törekvéseit. A stabilitáshoz ugyanakkor szerintük anticiklikus tőketartalékokra is szükség lenne, illetve arra, hogy a hitelkihelyezés folyamatait ne az állami beavatkozások, hanem a piac határozza meg. Ezen túl a versenyképességet erősító strukturális reformokat és a zöld átállás felgyorsítását is elvárják a magyar kormánytól.

Az IMF erre az évre egyébként 2,3 százalékos növekedést vár – ez nagyjából megfelel az elemzői várakozásoknak, ahogy az a jóslat is, hogy a növekedés jövőre felgyorsulhat, 3,3 százalékra, majd 3 százalék körül stabilizálódhat. Éves átlagban 4,2 százalékos inflációt prognosztizálnak az elemzők, a 3 százalékot 2026-ra érheti el. Ugyancsak fokozatos javulásra számítanak a folyó fizetési mérlegben, köszönhetően annak, hogy középtávon nőhet az e-autók és akkumulátorok gyártása és exportja – írják.

A növekedést övező legnagyobb kockázat az IMF szerint az, hogy a fiskális egyensúly erősítésére szolgáló intézkedések még mindig elégtelenek, ami csökkentheti a befektetői bizalmat, és a magánberuházásokat is visszavetheti. A kormányzással kapcsolatos reformok hiánya ugyanakkor az uniós források blokkolásának fenntartásához vezethet, de a növekedést fékezheti az is, hogy a bizonytalanságokból eredően nőhet a magyar állampapírok kockázati felára, és gyengülhet a forint árfolyama, ami a szigorú monetáris politika fenntartását és a növekedés csökkenését vetíti előre. Az infláció esetleges újbóli növekedését inkább külső tényezőkhöz kötik, elsősorban az energiaárak növekedéséhez, ami a külső egyensúlyt is ronthatja. További tényezőként említik ugyanakkor a vártnál gyorsabb bérnövekedést, illetve azt, ha a nagy gazdaságok (EU, USA) monetáris politikai döntéshozói nem megfelelő ütemben hoznak döntéseket.

Az IMF ír a magyar adópolitikáról is. Úgy látják, hogy ha már a magyar adórendszer az áfabevételekre alapoz, az egységes áfakulcs kevesebb kedvezménnyel erősítené a hatékonyságot, és egyszerűsítené az adminisztrációt is. Az szja esetében pont ellenkezőleg: úgy látják, hogy a magasabb jövedelmekre kivetett magasabb adókulcs növelné a bevételeket, és méltányosabbá tenné a rendszert. A céges adózás terén úgy látják, a különadók helyett jobb lenne inkább magasabb általános kulccsal és az adókedvezmények észszerűsítésével próbálkozni. Emellett az ingatlanadóból származó bevétel növelésében is látnának fantáziát.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.