Gazdaság hvg.hu 2024. június. 01. 09:10

Geopolitikai kockázatokra hivatkozva minősítette le a balti államokat az S&P

Bár nem geopolitikai kockázatok, hanem a váratlanul magas költségvetési hiány miatt, de Franciaországot is elmarasztalta a hitelminősítő.

Leminősítette mindhárom balti köztársaságot az S&P Global Ratings, elsősorban arra a véleményére hivatkozva, hogy a geopolitikai kockázatok megterhelik a három EU-gazdaság növekedési kilátásait.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban közölte, hogy Észtország rövid és hosszú futamú külső és hazai államadósság-kötelezettségeinek besorolását “AA mínusz/A-1 plusz”-ról egy fokozattal “A plusz/A-1”-re minősítette vissza.

Litvánia és Lettország hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatait ugyancsak egy fokozattal “A plusz”-ról “A”-ra rontotta a cég, ugyanakkor mindkét állam esetében megerősítette a rövid futamú külső és belső kötelezettségek “A-1” szintű besorolásait.

A hosszú távú minősítések kilátása mindhárom balti gazdaság esetében stabil.

Az S&P Global Ratings az osztályzati módosításokhoz fűzött elemzéseiben kiemeli: nem számít arra, hogy az orosz-ukrán háború átterjedne NATO-országok, köztük a balti köztársaságok területére.

A hitelminősítő ugyanakkor hangsúlyozza azt a véleményét, hogy az ukrajnai háború és a balti térségre nehezedő szélesebb körű regionális geopolitikai kockázatok középtávon továbbra is megterhelik a három gazdaság növekedés kilátásait, közfinanszírozási szektorait és versenyképességét, bár ennek a hatásnak a mértékét a cég szerint nehéz megállapítani.

Észtországban az S&P Global Ratings az elmúlt két évhez hasonlóan az idén is gazdasági visszaesést valószínűsít, mindenekelőtt a gyenge külső kereslet miatt. A cég 2025-re viszont már fellendülést vár az észt gazdaságban.

Lettországban a hitelminősítő a hazai össztermék (GDP) 0,3 százalékos tavalyi visszaesése után az idén 1,5 százalékos, 2025-2026-ra éves átlagban 2,8 százalékos növekedést prognosztizál.

A litván gazdaság a cég várakozása szerint az idén 2 százalékkal, a 2025-2027-es időszakban évente átlagosan 2,5 százalékkal bővül.

Ugyan nem a geopolitikai kockázatokra hivatkozva, de Franciaországot is leminősítette az S&P. Ez azért is érdekes, mert 2013 óta nem történt ilyen.

Franciaország az Európai Unió második legnagyobb gazdasága és a hitelminősítő azért csökkentette az ország besorolását AA-ról AA mínuszra, mert a várakozások szerint a francia költségvetési hiány még 2027-ben is a GDP három százaléka fölött marad majd.

A 2023-as 5,5 százalékos hiány az előzetes várakozásoktól eltérően lényegesen magasabb érték – közölte a hitelminősítő. 

zöldhasú
Hirdetés