A bankok hitelezési feltételei és gyakorlatai különböznek, ezért fontos, hogy több banknál elérhető a lehetőség.
Már öt banknál – OTP, Erste, K&H, CIB, UniCredit – tudnak akár 10 százalékos önerővel lakáshitelt igényelni azok a fiatalok, akik megfelelnek a jogszabályi feltételeknek – írja a Bankmonitor.
A lehetőség érdemleges segítséget jelent a vásárlók számára, akiknek komoly kihívást jelent a „normál” esetben 20 százalékos minimális önerő előteremtése. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 80 millió forint értékű ingatlan megvásárlásához 16 millió forint önerő helyett akár 8 millió forint saját megtakarítás is elegendő lehet. Megfordítva a dolgot:
a példában szereplő 80 millió forintos ingatlan megvásárlásához 20 százalék minimális önerőnél 64 millió forint, míg 10 százalék önerőnél 72 millió forint lakáshitelt adnak legfeljebb a bankok.
Első körben az OTP, az Erste és a K&H Banknál lett elérhető a 10 százalékos önerővel történő lakásvásárlás, amihez utóbb a CIB és az UniCredit is csatlakozott. Ez mindenképpen jó hír az igénylők számára, hiszen az egyes bankok hitelbírálati gyakorlata nagyon különböző, ezért előfordulhat, hogy valakit az egyik bank gond nélkül hitelez, míg egy másik kikosaraz, vagy csak a szükségesnél kisebb hitelösszeget ad számára. Ennek oka, hogy a bankok eltérően kezelik többek között a külföldi, a készpénzes és a vállalkozói jövedelmet, de a minimálisan elvárt jövedelem vagy éppen a határozott idejű munkaszerződés elfogadásának feltételeiben is találhatunk különbségeket.
A bankok között egyéb eltéréseket is találhatunk, ezért célszerű alaposan tájékozódniuk azoknak, akik 10 százalékos önerővel igényelnének lakáshitelt, hívják fel a figyelmet a Bankmonitor szakértői. Egyes pénzintézeteknél ugyanis minden lakásvásárlási és építési célú lakáshitelnél elérhető a lehetőség, míg máshol kizárólag a CSOK Plusz hiteleknél, valamint a CSOK Plusz hitel mellé igényelt piaci lakáshiteleknél biztosítják ezt. De olyannal is találkozni, hogy valahol 80 millió forintban maximálják az így megvásárolható ingatlan piaci értékét, míg máshol nincs ilyen limit.
Ugyanakkor a 90 százalékos hitelfedezeti arány nem minden esetben jelenti azt, hogy az adott ingatlan piaci értékének 90 százalékáig hiteleznek a bankok. Mégpedig azért, mert a bankok által adott hitel összege nem haladhatja meg az általuk megállapított úgynevezett hitelbiztosítéki értéket, ami a piaci értéknél mindig alacsonyabb.
Ha például egy ingatlan piaci értéke 80 millió forint, amit a bank 15 százalékkal csökkent a hitelbiztosítéki érték kiszámításakor, akkor a hitel összege nem haladhatja meg a 68 millió forintot. Vagyis a lakás hitelből történő megvásárlásához ebben az esetben legalább 12 millió forint önerő szükséges,
ami a vételár 15 százaléka. Ez azonban még mindig kedvező, mert 20 százalékos minimális önerőnél 16 millió forintot kellene saját erőből előteremteni a vásárláshoz.
Akár 10 százalék önerővel azok kaphatnak lakáshitelt, ahol:
- Az adós és az adóstárs a hitelkérelem befogadásáig nem töltötte be a 41. életévét.
- Az adós és adóstárs nem rendelkezik, illetve rendelkezett korábban lakóingatlanban 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal. Kivétel az olyan lakóingatlan-tulajdonjog, amely jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal (öröklés útján szerzett haszonélvezeti jog) terhelt.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.