Januárhoz képest viszont már volt egy tétova áremelkedés.
Ahogy az év első hónapja, úgy február után is az ipari termelői áraink beszakadásáról jelentett a Központi Statisztikai Hivatal – legalábbis éves összevetésben. Keddi közleményük szerint 2024. második havában a termelői árak átlagosan 4,3 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbiakhoz képest.
A belföldi értékesítés árai egy év alatt 5,8 százalékkal csökkentek. Ezen belül a 60 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 14,1 százalékkal csökkentek. Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,7 százalékkal mérséklődtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 8,8 százalékkal estek, a beruházási javakat gyártókban 4,8 százalékkal emelkedtek, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,1 százalékkal mérséklődtek az árak.
Az exportértékesítésnél 3,5 százalékos volt az éves csökkenés. Azon belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 0,7 százalékkal emelkedtek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 33,1 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak.
Januárhoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak már 0,7, az exportértékesítési árak 0,3 százalékkal nőttek, így havi összevetésben az ipari termelői árak összességében 0,5 százalékkal emelkedtek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.