Meg tudtuk venni az első 50 forintos betétdíjjal terhelt visszaváltható palackot, amit este vissza is váltottunk. A géppel flottul ment minden, a pénztáros viszont lefagyott.
Sikerült zavarba hozni az Aldi rutinos pénztárosainak egyikét, amikor vissza akartuk váltani az egyik első, már az új egyutas italospalack-visszaváltó (DRS-) rendszer előírásainak megfelelő palackot. Ez az a rendszer, amit a Mol hulladékos leánycége, a MoHu üzemeltet papíron már az év eleje óta, de csak a napokban jelentek meg az első, valóban visszaváltható palackok.
A címkéjén kis logóban “Vigyél vissza! 50 Ft” feliratot villantó saját márkás 1,5 literes, ízesített szénsavmentes üdítőitalt még szerda délelőtt vásároltuk az Aldiban, és akkor is megakasztottuk pár másodpercre a pénztárost, de a java csak este, a visszaváltáskor jött.
A rendszer ugyanis annyira új, hogy még a kiskerdiszkont legendásan gyors kezű eladóinak is szokniuk kell.
A visszaváltó automata kezelése flottul megy: a palackot betesszük a nyílásba, a gép behúzza, majd hallhatóan laposra préseli, az érintőképernyőn pedig megjelenik az 50 forintos díj, és választhatunk: új palackot teszünk be, az összeget adományozzuk vagy vásárlási kupont kérünk. Tesztcélból az utóbbira (kerek gomb, “Ft” felirattal) bökünk ujjal, a gép kidobja a papírfecnit, rajta felirat: 1 db PET 50 forint.
Ezután némi felvágottal és pékáruval érünk a pénztárhoz, a kupont az áruk lecsippantása után nyújtjuk oda, a pénztáros elveszi, rápillant, de a keze megáll a levegőben:
Most látok először ilyet!
Gyorsan kapcsol azonban: azonnal segítséget kér a belső rádiótelefonon. Az idő mégis, mintha megállna: a sorban várakozók elcsendesülnek, és kíváncsi pillantásokat lőnek felénk. Egy-két perc is eltelik – a szituációban ez nyilvánvalóan örökkévalóságnak tűnik –, mire érkezik a hozzáértő kolléga. Ő aztán fejből löki is, milyen kódot kell beírni , de ránéz a felvágottra és a zsömlékre, amik már a kezemben vannak és ő is elakad egy pillanatra:
Már le lettek húzva az áruk? Akkor máshogy kell csinálni!
Kedvesen megkér, hogy legközelebb még az áruk előtt adjam oda a kupont, a pénztárossal pedig egy 50 forintos fiktív készpénzes fizetés lekönyvelésével csökkenti a számla végösszegét, így kapom vissza a díjat.
Aztán jöhet a fejből lökött kód, és lekönyvelik a kupont is: a gép két külön blokkot, pontosabban “Visszáru bizonylatot/Göngyölegjegyet” nyomtat a visszafizetett díjról: az egyik a vevőé, a másikat a pénztárosnak kell hozzátűznie a leadott kuponhoz és eltennie, vagyis ezek szerint minden visszaváltás némi plusz papírmunkával is jár majd.
“Látom, nem egyszerű, elnézést, hogy fennakadást okoztam” – szabadkozom, de a dolgozók csak vállat vonnak: “Majd belejövünk!”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.