Gazdaság MTI/hvg.hu 2024. január. 31. 14:14

Magyar-katari energiaüzletet jelentett be Szijjártó Péter, de mindenkit egyből megnyugtatott, ezzel nem váltják ki az oroszokat

Hamarosan megköthetik a hosszú távú szerződést a 2026 utáni energetikai üzletről Magyarország és Katar között.

Politikai megállapodás született a katari cseppfolyósított földgáz (LNG) magyarországi vásárlásáról, a felek hosszú távú szerződést fognak kötni a 2026 utáni időszakra – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Dohában.

„Magyarország azért tudta fenntartani az energiabiztonságát még a legnehezebb időszakokban is, mert mi nem ideológiai vagy politikai alapon közelítünk az energiahordozók vásárlásához, hanem gyakorlati, fizikai alapon, józan ésszel” – mondta a miniszter. Azt is hozzátette, hogy újabb és újabb energiaforrások bevonására van szükség, azonban ennek célja nem a már meglévő szállítók (itt vélhetően az oroszokra gondolt -– a szerk.) kiváltása.

A lehetséges tranzitútvonalakról azt mondta, hogy több opció is van, akár a törökországi, akár a görögországi, akár a lengyelországi LNG-terminálokon keresztül. A délkelet-európai irányhoz azonban a jelenleg zajló kapacitásbővítő beruházások mielőbbi végrehajtására lenne szükség.

„Katarban kifejezetten nagyra becsülik, hogy Magyarország be tudta bizonyítani tavaly, hogy európai uniós források nélkül is tudja működtetni a gazdaságát, sőt gazdaságát növekedési pályán tudja tartani, beruházási rekordot és exportrekordot is tudtunk dönteni” – mondta a miniszter, aki arra már nem tért ki, hogy tavaly az EU-programokból a várt pénz 99,3 százaléka megérkezett, sem arra, hogy amikor nemsokára kijönnek az adatok a 2023-as GDP-ről, akkor valószínűleg az fog látszani ezekben, hogy recesszióban voltunk tavaly.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.