Hamarosan megköthetik a hosszú távú szerződést a 2026 utáni energetikai üzletről Magyarország és Katar között.
Politikai megállapodás született a katari cseppfolyósított földgáz (LNG) magyarországi vásárlásáról, a felek hosszú távú szerződést fognak kötni a 2026 utáni időszakra – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Dohában.
„Magyarország azért tudta fenntartani az energiabiztonságát még a legnehezebb időszakokban is, mert mi nem ideológiai vagy politikai alapon közelítünk az energiahordozók vásárlásához, hanem gyakorlati, fizikai alapon, józan ésszel” – mondta a miniszter. Azt is hozzátette, hogy újabb és újabb energiaforrások bevonására van szükség, azonban ennek célja nem a már meglévő szállítók (itt vélhetően az oroszokra gondolt -– a szerk.) kiváltása.
A lehetséges tranzitútvonalakról azt mondta, hogy több opció is van, akár a törökországi, akár a görögországi, akár a lengyelországi LNG-terminálokon keresztül. A délkelet-európai irányhoz azonban a jelenleg zajló kapacitásbővítő beruházások mielőbbi végrehajtására lenne szükség.
„Katarban kifejezetten nagyra becsülik, hogy Magyarország be tudta bizonyítani tavaly, hogy európai uniós források nélkül is tudja működtetni a gazdaságát, sőt gazdaságát növekedési pályán tudja tartani, beruházási rekordot és exportrekordot is tudtunk dönteni” – mondta a miniszter, aki arra már nem tért ki, hogy tavaly az EU-programokból a várt pénz 99,3 százaléka megérkezett, sem arra, hogy amikor nemsokára kijönnek az adatok a 2023-as GDP-ről, akkor valószínűleg az fog látszani ezekben, hogy recesszióban voltunk tavaly.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.