Az emelésekről szóló jogszabályok épp csak azt nem rögzítik, mekkora emelést kell adni és mihez képest.
A béremelések ügyében „teljes a káosz” – mondta a Népszavának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet.
A tanárbéremelésről szóló kormányrendelet ugyan rögzítette, hogy az egyes fokozatoknál melyek azok a minimumösszegek, amelyeket az átlagosan 32,2 százalékos bértömeg-emelésből meg kell kapniuk a pedagógusoknak, ám az, hogy a bértömeget hogyan, pontosan milyen szempontok alapján kell felosztani, nem került bele a rendeletbe.
Nagy Erzsébet elmondása szerint a Belügyminisztérium köznevelési államtitkárságával történt legutóbbi egyeztetésen szóban arról kaptak tájékoztatást, hogy a tankerületi intézményekben „lehetőleg” mindenki a tavaly novemberi béréhez viszonyítva kap majd emelést, ez egyedül a gyakornokoknál jelent 32,2 százalékos többletet, Pedagógus I. fokozatban pedig 31,2 százalékot, Pedagógus II-nél 29,1 százalékot, mesterpedagógus kategóriában 21,2 százalékot, a kutatótanároknál pedig 19 százalékot.
Mivel a rendeletből ezek a részletek kimaradtak, leghamarabb csak jövő hét kedden derülhet ki, pontosan mennyit kapnak a pedagógusok, akiknek január 8-a óta kell úgy dolgozniuk, hogy nem tudhatják, mennyi a fizetésük. Az új munkaszerződéseket a tankerületi központokban állítják ki, az igazgatóknak pedig annyi lesz a dolguk, hogy átvegyék és kiosszák azokat a tanárok között.
Más a helyzet az állami óvodák esetében: itt az önkormányzatok a fenntartók, de a munkáltatói jogokat – az iskolákkal ellentétben – az intézményvezetők gyakorolják, vagyis joguk van a bérek megállapításában is. A kormányrendelet viszont egy mondat erejéig sem tér ki arra, az óvodapedagógusok béremelésénél hogyan kell eljárni.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke és Gödöllő polgármestere, Gémesi György a Népszavának azt nyilatkozta, a héten megkapták a gödöllői óvodapedagógusok (mintegy 300 fő) béremelésére fordítható összeget az államkincstártól, ám az önkormányzattal előzetesen senki nem egyeztetett, így egyelőre nem tudják, az összeg pontosan mekkora béremelésre elég, milyen szempontok szerint kell szétosztani, illetve a technikai dolgozók béremelésére jut-e.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.