Gazdaság hvg.hu 2024. január. 25. 15:57

Az orosz hadászatban használt chipek nagy részét még mindig amerikai és európai cégek gyártják

Kiszivárgott vámadatok mutatják meg, hogy a szankciók nem akadályozták meg azt, hogy Putyin hadserege hozzájusson a nyugati csúcstechnológiához.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Oroszország tavaly 1,7 milliárd dollár értékben importált fejlett amerikai és európai chipeket, pedig a nyugati szankcióknak épp az lenne az egyik célja, hogy Vlagyimir Putyin hadserege ne jusson hozzá a háborúzáshoz szükséges technológiához.

A Bloomberg által megszerzett, titkosított orosz vámügyi adatok ennek ellenére azt mutatják, hogy 2023 első kilenc hónapjában Oroszországba importált félvezetők és integrált áramkörök több mint felét, 1,2 milliárdos összértékben 20 amerikai és európai vállalat gyártotta.

Eljutottak Oroszországba többek között az Intel, az Advanced Micro Devices, az Analog Devices, az Infineon Technologies, az STMicroelectronics és az NXP Semiconductors chipjei is. A Bloomberg ugyanakkor nem talált bizonyítékot arra, hogy ezek a vállaltok megsértették volna a szankciós törvényeket. Sőt, azt sem lehet tudni, hogy

  • ki exportálta a chipeket Oroszországba;
  • honnan érkeztek a szállítmányok;
  • mikori gyártmányú technológiáról van szó.

Az érintett vállalatok a lap megkeresésére azt közölték, hogy teljes mértékben betartják az Oroszországra vonatkozó szankciós szabályokat, illetve együttműködnek a hatóságokkal annak érdekében, hogy megakadályozzák a termékeik fekete kereskedelmét.

A most nyilvánosságra került adatok ugyanakkor rávilágítanak arra, hogy mennyire nehéz megakadályozni azt, orosz hadigépezet hozzájusson a nyugati csúcstechnológiához.

A szankciók hatálya alá eső technológiák túlnyomó többsége harmadik országokból, köztük Kínából, Törökországból és az Egyesült Arab Emírségekből származó reexporton keresztül érkezik jelenleg Oroszországba. Az Egyesült Államok és az EU azon dolgozik, hogy blokkolja ezeket az útvonalakat, különösen azon kiemelt fontosságú áruk listájára összpontosítva, amelyeket az Ukrajnában található orosz fegyverekben találtak, vagy amelyek kritikus fontosságúak azok előállításához.

Az EU jelenleg egy új szankciócsomagon dolgozik, és több tagállam is azt szorgalmazza, hogy a javaslatok részeként a blokk tegyen többet a harmadik országbeli vállalatok, valamint a blokkból származó kereskedelem elleni fellépés érdekében.

Elbambult a Nyugat, egészen eddig a saját oroszbüntető szankciói kijátszásához asszisztált

Az EU-USA-Nagy-Britannia hármas rögtön leállított minden hadászatban használható, Moszkva felé tartó szállítmányt a háború kitörése után, viszont később szakmányban adtak el olyan cikkeket Oroszország szomszédainak, melyek végül Vlagyimir Putyinnál kötöttek ki, és tovább etették a harci gépezetét. Telefonokról, laptopokról és egyéb, elsőre ártalmatlan cikkekről van szó, melyek alkatrészei később már az Ukrajna fölött lelőtt támadó drónokból köszöntek vissza.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.