Először nagyobb társasházak, panelek kapnak gyűjtőedényt.
Szolnokon indul a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék házhoz menő gyűjtése, a rendszert a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. és az NHSZ Zounok Zrt. működteti. Erről sajtótájékoztatón beszélt a MOHU termék és anyagáram vezetője, aki azt is elmondta: a program meghatározott, társasházas részeken indul.
Borsfay-Horváth Judit hozzátette: a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő belőle. A biogáz üzemben képződő maradék – magas tápanyagtartalma miatt - kiváló komposztot és humusz állagú anyagot képez a mezőgazdaság számára.
Ezért különösen fontos lesz a visszagyűjtésnél, hogy minél magasabb tisztaságú anyagot tudjanak gyűjteni.
A szolnoki programmal első körben húszezer embert, azaz több mint ötezer-négyszáz családot szeretnének elérni – mondta Lits László, a szolnoki NHSZ Zounok Zrt. ügyvezető igazgatója. Jellemzően a Széchenyi városrészben és a Bajcsy-Zsilinszky úti tízemeletes épületekben élőket fogja érinteni a program. A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Emellett társasházak számára is kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon. Szólt arról is, hogy kezdetben a barna kukát hetente egyszer, nyáron hetente kétszer fogják üríteni, havonta egyszer kimosni.
Január 27-én és február 3-án a Széchenyi városrészben három helyen kezdődik meg a lakosság részére az 5 literes konyhai gyűjtőedények osztása.
Az év elején tizennégy településen indítják a programot fokozatosan. Több helyen már februárban el tud indulni a szolgáltatás, más településeken márciusban. Az érintett települések: Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezetei.
A konyhai zöld-és élelmiszerhulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű (viszont a filter nem), fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is. Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát. Ezek, illetve az ezekhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos lesz továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is - írták.
A hvg.hu korábban kérdezz-felelek formában válaszolt minden felmerülő kérdésre a biohulladék gyűjtéséről.
Ne kapkodjon, lehet, hogy önnél még nem indul a biohulladék-gyűjtés! Kérdezz-felelek az új barna kukás rendszerről
Azt már tudjuk, hogy januártól indul a konyhai hulladékok szelektív gyűjtése, de sok kérdés még tisztázatlan volt, egészen mostanáig. Ki gyűjtheti külön a biohulladékot? Mit lehet bedobni az új, barna kukákba, és mit nem? Pénzbe kerül majd? Kötelező lesz? Nem lesznek túl büdösek az új kukák? Itt vannak a válaszok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.