Gazdaság hvg.hu 2023. december. 11. 11:54

Egy lépéssel közelebb kerülhet Schengenhez Románia és Bulgária

A két ország egy ideje már próbál csatlakozni az övezethez, most részben sikerülhet.

Bár Ausztria tavaly decemberben megvétózta Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, Bécs most azt javasolja, hogy a két országba induló és az azokból érkező légi járatok esetében töröljék el a határellenőrzést – írja a Bloomberg.

Az osztrák kormány eddig azért volt a schengeni bővítés legfőbb akadálya, mert Karl Nehammer kancellár a jövő évi választások előtt a bevándorlás témáját helyezte politikai napirendjének élére. Álláspontja bírálatokat váltott ki belföldön és külföldön egyaránt.

Ausztria terve – amelyhez az összes uniós tagállam jóváhagyására lenne szükség – továbbra is szigorú határellenőrzést irányoz elő a közúti forgalomban. A légi közlekedésre vonatkozó lazább szabályok feltétele az lenne, hogy a két kelet-európai ország befogadja a kiadott menedékkérőket, valamint hogy az EU megháromszorozza a bevándorlás ellenőrzésére szánt pénzeszközöket – közölte az osztrák belügyminisztérium.

Marcel Ciolacu román miniszterelnök a Facebookon üdvözölte az általa „áttörésnek" nevezett lépést, amely szerinte a „rugalmasság jele” Ausztria részéről. Egyúttal megbízta belügyminiszterét, hogy vigye végig az erről szóló tárgyalásokat. Nikolaj Denkov bolgár miniszterelnök pedig azt mondta: „Ausztria álláspontja egy lépés a helyes irányba, de Bulgária nem fogad el további feltételeket".

A közép- és kelet-európai országok úgynevezett salzburgi fórumának belügyminiszterei a jövő héten, egy szlovéniai találkozón vitatják meg a tervet.

Mint beszámoltunk róla, az EU tavaly decemberben jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni térséghez, de Románia és Bulgária nem csatlakozhatott az övezethez, mert Ausztria vétót emelt, mondván, a két ország hatóságai nem regisztrálják a határaikat illegálisan átlépő több tízezer bevándorlót.

A schengeni övezet és az Európai Unió két külön halmazt alkot. Egy ország lehet tagja a schengeni határövezetnek, de nem tagja az EU-nak, ilyen országok például Norvégia vagy Svájc. Ugyanígy lehetséges, hogy egy ország EU-tag, de nem tagja Schengennek, ebbe a kategóriába tartozik Románia és Bulgária. A két ország egyébként egy ideje már próbál csatlakozni az övezethez, de ezek a próbálkozások eddig sikertelennek bizonyultak.

Akár még az idén schengeni tag lehet Románia és Bulgária

Az illetékes uniós biztos szerint a két ország teljesítette a térséghez való csatlakozáshoz szükséges kritériumokat.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.