A 20 levás díj nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
A Gazprom Export nem fizeti ki Bulgáriának a rá is kirótt, november 13-tól hatályos energia-hozzájárulási díjat, noha a törvény szerint a megawattóránként 20 levás (mintegy 10 eurós) díjat minden olyan társaságnak ki kell fizetnie, amely orosz eredetű földgázt továbbíttat a Bulgartranszgaz hálózatán – írja a vg.hu bulgáriai forrására hivatkozva.
A Gazprom Export ezen az útvonalon elsősorban a szerb és a magyar piacra küldi a földgázt, amely a Török Áramlat gázvezetéken érkezik Bulgáriába. A 20 levás díj magasnak számít, ugyanis nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
A portál szerint ha a gáz szállíttatója (eladója) kifizeti ezt a díjat, akkor kézenfekvő, hogy tovább is hárítja a vevőjére, a magyar esetben az MVM CEEnergyre. Azonban van rosszabb forgatókönyv is, ugyanis ha a Gazprom Export (vagy más, oroszt gázt eladó társaság) nem fizet, akkor a Bulgartranszgaz nem engedi be a hálózatába az érintett kereskedő gázát. Vagyis Magyarország nem jutna hozzá az orosz társaságtól vásárolt gázhoz.
Mint beszámoltunk róla, a legnagyobb bolgár kormánypárt már jelezte is, hogy véleménye szerint a tranzitdíjat nem lehet majd beszedni a Gazpromtól, ugyanis nehéz lesz megállapítani, hogy az országba Törökországon át érkező gáz mely része orosz és mely része származik más forrásból. Ennek következményeként a bolgár kormány úgy döntött, hogy törli a költségvetés várható bevételeinek sorából azt az 1,2 milliárd eurót, amit az országon áthaladó orosz gáz után beszedni remélt.
Szabadulna a legnagyobb bolgár kormánypárt az orosz gázra kiszabott tranzitdíjtól
A kormány úgy döntött, hogy a költségvetés várható bevételek sorából törli a Bulgárián áthaladó orosz gáz megadóztatásából várhatóan származó 1,2 milliárd eurót, mivel a legnagyobb kormánypárt nem hiszi, hogy ez a pénz beszedhető az oroszoktól.
Ugyan a bolgár kormányt sokan kritizálták a tranzitdíjért – nem utolsósorban Szijjártó Péter is – a döntésnek nem politikai, hanem gazdasági okai vannak. A legnagyobb bolgár kormánypárt legalábbis azzal érvelt, hogy ha nem sikerül az oroszoktól beszedni azt 1,2 milliárd eurót, akkor így keletkezett hiány akár egyszázalékos deficitet is jelenthet a 2024-es költségvetésben.
Akármit is mond a kormány, egyre fájdalommentesebb lenne, ha szakítanánk az orosz gázzal
A frászt hozta Szijjártó Péterre az új különadó, amit a bolgár kormány a Magyarország és Szerbia felé szállított orosz gáz transzferére vetett ki. A külügyminiszter azzal riogatott, hogy a sarc miatt akár le is állhatnak a szállítások. Vlagyimir Putyin aztán megnyugtatott mindenkit, azt mondta, a Gazprom az intézkedés ellenére tovább nyomja nekünk a gázt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.