2057-ig számol a régi erőművel az MVM, a következő 14 évben teljesen felújítanák. A lignites Mátrai Erőmű még négy évig biztosan működik.
2057-ig fenn akarják tartani Paks I. működését – árulta el pénteken a XVI. Szolár Konferencián Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója. Az igazgató szerint ennek jó esélye van, hiszen a vizsgálatok alapján “a reaktortartály jó műszaki állapotban van”.
A működés fenntartásának persze meglesz az ára: a következő 14 évben hosszú távú beruházással – a reaktoron kívül – a teljes erőművet felújítják, korszerűsítik.
Mégis jöhet francia üzemanyag Paksra
A kormány új határozati javaslata szerint „új, alternatív, korábbitól eltérő gyártótól származó üzemanyag felhasználására is sor kerülhet".
A vezérigazgató alapvetően az MVM közeli- és hosszú távú terveiről beszélt, így kiderült többek között, hogy 2030-ig
- 2200 MW napelemes termelői kapacitást építenek ki,
- kiegyensúlyozó kapacitásként a fosszilis (gázerőműves) fejlesztések mellett 250 MW energiatároló kapacitást telepítenek, illetve
- ha a kormány lehetővé teszi, növelni fogják szélerőmű-kapacitásaikat, a jelenlegi 23 MW-ról 2030-ig 100 MW-ra,
- 2027-ben, amikor várhatóan megépül az új Mátrai és Tiszai gázos erőmű, kikapcsolják a legszennyezőbb haza erőművet, a Mátrait.
Utóbbiról az igazgató nem rejtette véka alá, hogy meglehetősen elöregedett, mint mondta „a kollégák minden nap küzdenek a működéséért”, és elárulta azt is, hogy az 50-60 éves lignites erőművet eredetileg 150 ezer üzemórára tervezték, de mostanra már 350 ezer üzemórányit futott.
Zombierőmű a Mátrai a természetvédők szerint, és csak égeti a pénzt
A Mátrai Erőmű az ország legnagyobb szén-dioxid- és kén-dioxid-kibocsátója, életben tartásával nemcsak uniós forrásokat kockáztat az ország, veszélyezteti a környéken élők egészségét, és hátráltatja a klímaváltozás elleni küzdelmet, hanem az adófizetők pénzét is égeti. Erre figyelmeztet a Magyar Természetvédők Szövetsége, amely egyszerűen lezombizza az erőművet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.