A program 39,8 milliárd forinttal rontja jövőre a költségvetési egyenleget.
Közzétette és társadalmi egyeztetésre bocsátotta a csok plusz rendelettervezetét a Kulturális és Innovációs Minisztérium. A csütörtök este a kormány oldalára feltöltött 43 oldalas dokumentumból részletesen kiderül, hogy kik lesznek jogosultak a 2024. január elsején induló kedvezményes hitelkonstrukcióra, milyen lakóingatlanok támogathatók vele, és mik a hitelkonstrukció legfontosabb jellemzői.
A Portfolio kiemeli, hogy a csok plusz hiteltörlesztés szüneteltetésére vagy a csok plusz hiteltartozásból való 10-10 millió forintos jóváírásra nemcsak a gyerek megszületésétől, de már a várandósság 12. hetétől jogosulttá lehet válni. A konstrukció igénybevételéhez legalább két év társadalombiztosítási jogviszony kell, illetve köztartozás-mentesség és büntetlen előélet.
Néhány korábbi cikkünk a csok pluszról:
A kétgyerekes családmodellt erősítheti a CSOK Plusz
A Bankmonitor szakértői szerint a kalkulátort használók többsége kétgyerekes családmodellben gondolkodik, legalábbis erre utal, hogy a gyermektelenek 25 százaléka egy, 52 százaléka kettő gyereket vállalna, és csak 22 százalékuk számolt három babával.
Így számítanak a meglévő gyerekek a csok plusznál és az új falusi csoknál
A 2024-től induló csok plusz támogatott hitel alapvetően vállalt gyerekekre igényelhető, ám bizonyos esetekben a meglévő gyerekekkel is számolnak. Mivel az első baba érkezésekor egy éves hitelmoratórium kérhető, a másodiktól pedig miden születendő gyerek után elengednek 10 millió forintot a fennálló tőketartozásból, nagyon nem mindegy, hogy mire számíthatnak a szülők.
Ilyen ingatlanokra elég a kimaxolt Csok Plusz Budapesten és vidéken
A maximum 80 millió forintos összegből már többszobás, újépítésú lakás is kijön Budapesten, házból meg még nagyobb vidéken.
A rendelettervezethez mellékelt hatásvizsgálati lapból kiderül, hogy a kormány számításai szerint a csok plusz jövőre 39,8 milliárd forinttal rontja a költségvetési egyenleget.
A rendelettervezet innen tölthető le. Véleményezésére a kormány szűk határidőt szabott. Az észrevételeket legkésőbb december 1-ig lehet beküldeni, vagyis érdemben egy hetet adtak rá.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.